Adet Geciktirici Bitki Çayları

adet geciktirici bitki çayları

Adet kanaması, biz kadınların her ay düzenli olarak yaşadığı bir durumdur. Biyolojik olarak üreme gelişmişliğine ulaşmış her kadında gözlemlenir. Her ay düzenli olarak olması beklenen bu durum kimi zaman ertelenmek istenebilir. Bu gibi durumlar için yardımcı olacak adet geciktirici bitki çayları makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Adet erteleme isteği özel günlerde, havuza ya da denize girmek istenildiğinde, bir spor müsabakasında ya da başka bir nedenle olabilir. Adet kanamasının oluşmasının temel nedenlerinden bir tanesi vücudumuzda bulunan progesteron hormonunun azalmasıdır. Yapacağımız tarifler ile bu hormonu artıracak, kanamayı geciktirmiş olacağız. Eczanelerde bu konulara uygun birçok ilaç olduğunu hatırlatalım. Ancak ilaç kullanmak yerine doğal çözümlerle bu hadiseyi çözmek istiyorsanız ilk tarifimizle başlayalım.

1) Maydanoz Çayı

İlaçsız adet geciktirme uygulaması için en sık kullanılan bitki çayıdır. Ayrıca en çok C vitamini içeren bitkilerden olan maydanoz vücut direncinizi artıracak, sağlığınıza iyi gelecektir.

Yaklaşık olarak yarım demet maydanozu 4 su bardağı sıcak suda demleyin. İsteğe göre içerisine yarım limon atarak güzel bir kış çayı havası da verebilirsiniz. Hazırladığınız çayı günde 3 bardak içmeniz yeterli olacaktır. Adetinizin yaklaşık olarak 5 gün ertelendiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

2) Tarçın

Tarçın adet kanaması geciktirmede oldukça güçlüdür. Aktardan ya da market raflarından kolayca edinebileceğiniz toz tarçını yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı tüketerek adet kanamanızı anında durdurabilirsiniz. Toz olarak yemekte zorlananlar tarçını su ile de karıştırabilirler. Uyarmamız gereken tek nokta bu işlemi sürekli olarak tekrarlamamanız.

3) Zencefil Çayı

Adet geciktirici bitki çayları arasında en bilinenidir. Adet kanamasına yaklaşık bir hafta önceden tüketilmeye başlanması doğru şekilde işe yaramasını sağlayacaktır. Bir miktar zencefili kaynamış suyun içine atarak demleyeceğiniz çayı günde iki bardak kadar tüketebilirsiniz.

4) Biberiye ve Böğürtlen Yaprağı

Biberiye ve böğürtlen yaprağı adet kanamasını geciktirmede Anadolu kırsalında rastlanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Demleme yöntemi aynı olduğu için tek başlık altında incelemek istediğimizi belirtmek isteriz.

Öncelikle iki su bardağı kaynamış suyumuzu hazırlıyoruz. Ardından içerisine 2 tatlı kaşığı biberiye ya da 3-4 adet böğürtlen yaprağı etkiliyoruz. Bardakların ağızı kapalı olacak şekilde 10 dakika demlenmesi yeterli olacaktır. Ağızlarını kapatmamızın nedenini merak edenler için içine koymuş olduğumuz bitkinin özünün ve kokusunun tamamen geçmesi gerekmektedir. Biberiye çayını yemeklerden sonra 3 bardak tüketebiliriz. Böğürtlen yaprağını ise dilediğiniz zaman 2 bardağı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Adet geciktirici bitki çayları tariflerimizi uygulayarak en özel günlerinizi en güzel anılarla sonlandırabilirsiniz.