Anne Sütünü Artırmanın Yolları

anne sütünü arttırmanın yolları

Anne olmak bir kadın için en kutsal mertebedir. Ancak annelik, pek çok zorluğu da beraberinde getirir. Bebeğin beslenme düzenini ayarlamak da bu zorluklardan biri. Üstelik yeni doğum yapan annelerin pek çoğu bebeklerini yeterli besleyemediklerinden şikâyetçi.

Her annenin bebeği için verebileceği süt miktarı bellidir. Ancak bazı noktalara dikkat ederek anne sütünü artırmak mümkün. Elbette bunun başında mümkün olduğunda stresten uzak durmak geliyor. Çünkü stres anneliği başlı başına olumsuz etkileyen bir durum. İşte birkaç adımda anne sütünü artırma teknikleri.

Emzirmeye Hazır Mısın?

Eğer yeni anne olduysanız emzirme konusunda biraz bocalamanız normal. Üstelik ilk bebeğinizi kucağınıza aldıysanız, meme ucunuz bebeğinizin rahat emmesini engelleyebilir. Meme ucunuzun çıkık olmaması bebeğinizin tam kavrayamamasına ve sütün boşaltılamamasına neden olur. Bu da anne sütünü azaltan önemli etkenlerdendir.

Eğer meme ucunuz çıkık değilse biraz masaj yaparak ya da süt pompası kullanarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Böylelikle hem bebeğiniz rahat emer ve doyar, hem de sütünüz boşaldıkça vücudunuz daha fazla üretim sağlar.

Anne Sütünü Artıran Besinler Tüketin

Elbette anne sütünü artırmanın diğer önemli bir yolu da beslenmekten geçiyor. Anne sütünü artıran yiyecekler temelde meyveler, sebzeler ve baklagiller olarak 3 ana gruba ayrılıyor. İşte öğünlerinize sıkıştırdığınızda oldukça verimli süt vermenizi sağlayacak o besinler.

Süt Artıran Meyveler

İncir, dut, beyaz üzüm, ayva ve armut süt üreten hormonları çalıştıran besinlerdir. Ayrıca bu besinleri taze meyve şeklinde tüketebileceğiniz gibi, komposto olarak suyunu da içebilirsiniz. Her iki şekilde de süt üretiminizin arttığını fark edeceksiniz.

Süt Yapan Yeşillik ve Sebzeler

Kırmızılahana, ısırgan otu, ıspanak, dereotu ve havuç da süt yapan sebzelerdir. Özellikle havuç süt kanallarını genişletme özelliği ile bilinir.

Süt Yapan Baklagiller

Sıkça öğünlerimizde yer alan baklagillerden bazıları, süt üretimine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Özellikle barbunya, mercimek, nohut ve fasulye bu besinlerin başında geliyor.

Süt yapan besinler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Kuruyemişlerde ceviz, fındık, badem, baharatlarda hurma, kimyon, yulaf, çaylarda ise papatya ve rezene süt üreten hormonlara doğrudan etki etmektedir.

Süt Pompası Kullanın

süt pompası

Süt pompası da sütü az gelen annelerin imdadına yetişiyor. Anne sütünü azaltan nedenler arasında, süt kanallarının yeterli derecede boşaltılamaması sorunsalı da yer alıyor. Özellikle emiş gücü yüksek bir pompa kullanarak, süt kanallarının harekete geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Anneliğin ilk dönemlerinde, gerek memenin şekli, gerek bebeğin emme isteğinin olmaması süt salınımını giderek azaltacaktır. Üstelik bu annede daha çok strese yol açacak ve süt üretimi her geçen gün biraz daha azalacaktır. Eczanelerden edinebileceğiniz otomatik ya da manuel pompalar sayesinde süt salınımını hızlandırabilir ve bebeğinize yetecek oranda süt üretebilirsiniz. Ayrıca bu pompalar bebeğinizin meme ucunu daha iyi kavramasına da yardımcı olacaktır.