Anne Sütünün Faydaları

anne sütünün faydaları

Anne sütü bebekler için olmazsa olmaz besinlerin başında gelmektedir. Bebekler, dünyaya geldikleri günden itibaren yaklaşık 2 sene boyunca anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Bebeklerin ileriki dönemlerdeki yaşantıları ve gelişimleri için anne sütü, temel besin öğesi olarak yer almaktadır. Anne sütünün faydaları oldukça fazladır. İşte anne sütünün bebekler açısından faydaları:

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Özellikle içerdiği yüksek protein, mineral ve vitaminler anne sütünü son derece değerli kılıyor diyebiliriz. Sizleri fazla yormadan anne sütü yararları hakkında bilgi verelim.

  • Anne sütünde fazlasıyla protein bulunduğu için bu durum bebekte tokluk hissi yaratıyor. Bu sebepten dolayı bebeklerde oluşabilecek obezite sorununu engellemiş oluyor.
  • Dış etkenler yoluyla bulaşabilecek çoğu rahatsızlığı yaklaşık olarak 1 yıl boyunca engelliyor. Bunun en büyük sebebi anne sütü içerisinde bulunan ve mikroorganizmalara karşı oldukça kuvvetli olan enzimlerdir.
  • Yapılan araştırmalara göre bebeğin IQ seviyesi ile anne sütü kullanma oranının bağlantılı olduğu saptanmış. Özellikle prematüre ve normal bebeklerle yapılan araştırmada, anne sütünü daha fazla kullanan bebeğinin IQ seviyesinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
  • Anne sütü mikroorganizmalara karşı oldukça etkili olduğu için bebeklerin böbreklerini de koruyor ve ekstra yük binmesini engelliyor.
  • Bebeklerin ihtiyacı olan bütün besinleri içeren anne sütü, oldukça kolay hazmediliyor.
  • Büyüme faktörünü etkilediğini yukarıda da söylemiştir. Özellikle bebeğin beyin gelişimi, zekâ gelişimi ve oran gelişiminde çok etkili olduğunu tekrar belirtelim.
  • Uzun süre anne sütü veren annelerin meme kanserine daha az yakalandığı araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.
  • Anneler için ayrıca; yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi gibi rahatsızlıklardan koruyucu etkisi vardır.

    Yukarıdaki anne sütünün faydalarının yanı sıra Anneler olarak sizlere önerimiz günde 10 bardak civarında su tüketmenizdir. Zira su tüketimi süt oranınızı arttıracaktır.