Anneliğin Temel Kuralları

anneliğin temel kuralları

Çocuğun ahlakı, terbiyesi, düzeni aile içerisinde başlar. Annenin çocuğuna olan tutumu çocuğun kişiliğini belirlemede çok etkilidir eğer anne çocuğuna her fırsatta bağırıp çağırıyorsa asabi bir çocuk olacaktır. Fakat anne sakin bir tavırla yaklaşırsa çocukta sakin yapılı olacaktır.

Anne Güven Vermelidir

Anneye çocuğa güven verme konusunda büyük bir görev düşmektedir. Çocuğun yaşı ilerledikçe bu eksikliği hissetmemelidir. Annesine her zaman güvenilmesi gerektiğini bilmelidir. Annesine güveni tam olan çocuğun kendine de güveni olacaktır ve hayatta sağlam adımlarla ilerleyecektir.

Anne Sevgisini Göstermelidir

Anne çocuğuna sevgisini göstermeli ve bunu her daim hissettirmelidir gerekirse ona her fırsatta onu çok sevdiğini dile getirmelidir. Sevildiğini bilen çocuk geleceğine emin adımlar atacak ve anne sevgisinin gücünü her zaman yanında hissedecektir. Sevgiye muhtaç olarak büyümemesi için anne ve baba her zaman çocuğunun arkasında olduğunu onu sevdiğini göstermelidir ki çocuk bu sayede hayatta korkmadan, yılmadan yürüyebilsin. Adımlarını sağlam atabilsin ve karşılaştığı her hangi bir zorlukta büyük küçük fark etmeden onlarla başa çıkabilsin.

Çocuğa Teşekkür Etmeyi Öğretmek

Anneliğin temel kurallarının arasında teşekkür etmeyi öğretmek de yer almaktadır. Teşekkür etmek aynı zamanda çocuğun saygısını da göstermiş olacaktır. Çocuğun teşekkür etmesi toplum tarafından da sevilen alkışlanan bir hareket olacaktır. Bu sayede çocuk ileriki yaşında da öğrendiği bu kuralı devam ettirecektir. Aynı zamanda çocuk büyüdükçe teşekkür etmenin büyük bir erdem olduğunun farkına varacaktır. Saygılı, kibar, naif bir kişiliğe sahip olacaktır.

Annenin Çocuğu Rencide Etmemesi

Anneler gerek yalnız kaldıklarında gerek toplum içerisinde kesinlikle çocuklarını rencide edici bir şekilde konuşmamalıdır. Bu hareket çocuğun hem o an ki ruh halini hem gelecekteki hayatını etkileyebilir. Annenin çocuğu rencide etmesi veya küçük düşürmesi çocuğun sinirli bir yapıda ve asabi olmasına sebep olacaktır. Ve anne rol model olarak alınan bir birey olduğu için çocukta ileriki yaşlarında annesinden gördüğü hareket ve tavırların aynısını kendi çocuklarına uygulama ihtimali oldukça yüksek bir durumdur.