Bebeklerin Vücut Gelişimi Nasıl Olur?

bebeklerin vücut gelişimi nasıl olur

Her kadın dünyaya sağlıklı bir bebek getirmek ister. Bebek dünyaya sağlıklı bir şekilde geldikten sonra da onu aynı şekilde büyütmek ister. Ancak bebekleri sağlıklı bir şekilde büyütmenin yolu, gelişimi hakkında bilgi sahibi olmaktan geçiyor. Pek çok anne bebeğinin kilosunun az olduğu ya da boyunun kısa olduğu gibi gerekçeler ile doktora başvuruyor. Oysa bebek gelişimi, her bebek için farklılık gösterebilir.

Özellikle yeni doğa bebeklerin eve geldiklerinde hastanedekinden daha az kiloda olmaları anneleri endişelendiriyor. Halbuki bu oldukça doğal bir durum. Çünkü doğumla birlikte bebeğin vücudunda biriken sucu eve dönene kadar vücuttan atılır. Bu da bebeğin yüzde 10 daha hafif olmasına neden olur. Bazı bebeklerde ise durum değişiklik göstermez. İşte bebeklerde vücut gelişimi ve annelerin dikkat etmesi gerekenler.

Hızlı Kilo Alımı

Bebekler, özellikle ilk 6 ay oldukça hızlı kilo alırlar. Hatta doğdukları kilonun 2 katına çıkarlar. Ancak kilo alımında farklılık gösteren emen bebek ile mama ile beslenen bebektir. Yani emen bebek mama ile beslenen bebeğe göre daha hızlı kilo alacaktır. Ancak 6 aydan sonra durum değişebilir ve mama ile beslenen bebekler emen bebeklerden yüzde 5 ile 10 arasında daha fazla kiloya erişir. Hatta ek gıdaya geçildiğinde bebeğin yiyeceklere karşı direnç göstermesi kilo kaybetmesine yol açabilir. Tüm bunlar beklenen ve normal kabul edilen durumlardır. 1 yaşından itibaren hem mama ile beslenen, hem de emen bebeklerin kiloları hemen hemen eşit olacaktır.

Kafa Gelişimi

Doğumdan hemen sonra bebeğinizin kafatasındaki yamukluklar sizi korkutabilir. Ancak bu yamukluklar doğumsal kaynaklı olup birkaç hafta içinde düzelecektir. Bunun dışında bebeğinizin kafa gelişimi de tıpkı boy ve kilosu gibi takip edilmelidir. Zaten bebeğinizin kafası 2 yıl boyunca boy ve kilosuna eşit büyüyecektir. Normalden daha büyük bir kafatası su toplama ihtimalini akıllara getirebilir. Aynı şekilde daha küçük bir kafatası da beyin fonksiyonlarında gerilik oluğunu gösterebilir.

Boy ve Kilosu Yüzdelik Olarak Değişir

Bebekler ilk birkaç ay içerisinde yüzde 10 ile yüzde 75 arasında bir gelişim göstermelidir. Bu gelişim aslında ebelik hamilelik döneminde aldığı kiloya ve anne ile babanın boy – kilo indeksine bağlıdır. Her ay yüzdelik olarak bebeğinizin boy ve kilosunu hesaplamamışsa fayda bulunuyor. Eğer gelişim yüzde 25 ve civarında ise bebeğin oldukça normal boy ve kiloya sahip olduğu düşünülür. Eğer yüzdesel değerlerde artış yerine düşüş gözlemlerseniz bu durum tıbbi açıdan incelenmesi gereken bir durum ortaya koyabilir.

Kilo Kafasında Toplanır

Bazı ebeveynler bebeklerinin başlarının daha kilolu olduğu konusunda endişelenebilirler. Aslında bu oldukça normal bir durumdur.  Çünkü ilk yıl bebeklerin kiloları kafa bölgesinde toplanır. İlk bir yıldan sonra vücudu kafanın ağırlığını yakalayacak ve kilolar eşitlenecektir.

2. Yaş Gelişimi Önemlidir

Aslında bebeğin 2 yaş gelişimi hayatının diğer evrelerindeki gelişim yüzdesinin de habercisidir. Çünkü 2 yaşına kadar yüzde 75 oranında gelişim gösteren bebeğiniz eğer prematüre ise yaşıtlarını yakalar. Aslında prematüre bebeğin gelişimi için esas alınacak gün doğduğu gün değil, doğması beklenen gündür. Eğer bebeğiniz 32 haftadan daha erken dünyaya gelmediyse muhtemelen birkaç yıl içinde yaşıtlarının boy ve kilosunu yakalayacaktır.

32 haftadan daha erken dünyaya gelen bebeklerin yaşıtlarını yakalayabilmesi için biraz fazla çaba göstermesi gerekir ki ailelerin bu noktada sabırlı olmaları şart. Yalnızca bu bebekler için 2 yaşına kadar enfeksiyona daha duyarlı olmak gerekmektedir. Çünkü prematüre bebeklerin bağışıklık sistemini toparlayabilmesi için 2 yaşını doldurmuş olması gerekir.