Biberon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biberon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğimiz için biberon seçimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Biberonu yanlış seçmemiz sonucunda bebeğimizde istenmeyen türden rahatsızlıklar oluşabilir. Peki anneler olarak biberon seçerken nelere dikkat etmeliyiz?, hangi tür biberon almalıyız?, Bu sorularımızın cevaplarını sizler için derledik.

Cam Biberon

Biberon seçimininde belkide dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan birisi de biberonun cam olmasıdır. Bilindiği gibi plastik biberonlar da piyasada mevcut evet bebeğimizin biberonu tutması için plastikler cama göre daha hafif olduğun avantajlı gibi görünüyor olabilir ama işin sağlık kısmına baktığımızda bu durumun öyle olmadığını söyleyebiliriz. Bazı plastik biberonlar da Bisfenol A maddesi dediğimiz bir madde bulunmakta ve bu madde sağlık açısından riski olabilmekte.

Eğer illa plastik biberon alacaksanız bu maddenin biberonda bulunup bulunmadığına emin olun. Cam biberonlar oldukça sağlıklıdır. Sıvıyı daha iyi korumasının yanı sıra kolay temizlenebilir olduğundan cam biberon türünü seçebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cam biberonlar kıralabilir ve sonucunda bebeğinize zarar verebilir bundan dolayı biberonu sizin tutmanız daha sağlıklı olacaktır.

Silikon Biberon

Bir diğer biberon çeşidimiz ise silikon biberonlardır. Silikon biberon Bisfenol A maddesi içermez bundan dolayı sağlıklıdır. Aynı zamanda iç yüzeyinin esnek olması tutumunu da kolaylaştıran özelliklerinden birisidir. Yeni çıkan bir biberon olduğundan dolayı piyasada bulmak biraz zor olabilir bundan dolayı diğer biberonlara oranla daha pahallıdır.

Biberonun Boyutu

Biberon türüne karar verdikten sonra gelelim kaç ml biberon alacağımıza. 50ml olan biberonları ilaç kullanımda, 90 -120 ml olan biberonları yeni doğan bebekler için uygun olduğunu söyleyebiliriz. 120 ya da 150 ml’lik iberonlar ise bebeğin ilk aylarında daha çok tercih edilen biberon boyutu olarak söyleyebiliriz. 240 ‘la 260 ml’lik biberonlar ise 3-6 ay arası bebekler için daha çok uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte 320 ya da 340 ml olan biberonların bütün öğünlere uygun olduğundan dolayı bebeğin 1 yaşına kadar en çok tercih edilen biberon boyutudur.

Biberon Şekli

Biberon çeşitleri olarak köşeli, üçgen ya da yuvarlak formda biberonları sayabiliriz. Bunlar içerisinde  en çok tercih edilen ise  yuvarlak formda biberonlardır. Biberon seçerken bebeğinizin durmunuda göz önünde bulundurup ona göre bir seçim yapmanız daha iyi olacaktır.