Çocuk Odası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Çocuk Odası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk odası hazırlamak aslında görüldüğü gibi kolay bir durum değildir. Özellikle ilk kez çocuk sahibi olacak ailelerin daha çok telaş yaptığı bu konuda sizler elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle çocuğumuzun iyi bir şekilde vakit geçirebileceği şekilde odayı hazırlarsak onların gelişim sürecinde olumlu etki yapacağını hatırlatmamız gerekir. Peki çocuk odası nasıl hazırlanır?, Çocuk odası hazırlarken nelere dikkat etmeli? İşte tüm bu soruların cevapları :

Renk Seçimi

Çocuk odası hazırlarken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri de renk seçimi. Özellikle yorucu renklerden uzak durmalıyız. Çocuk odası rengi olarak size önerebileceğimiz renkler arasında açık yeşil ve mavi tonları bulunmakta. Bu renkler çocuğumuzun daha rahat konsantre olmasını sağlamasının yanı sıra aynı zamanda güne zinde başlamasına da yardımcı olmakta.

Eğer çocuğumuz daha çok oyun oynamayı seviyorsa lila yada sıcak yeşil renkleri de önerebileceğimiz renkler arasında yer almaktadır. Tüm bunlarla beraber eğer çocuğumuz biraz daha büyükse renk seçiminde onunda fikrini sormak onların kendilerini değerli hissettireceğinden dolayı önemli olduğunu bilmenizi isteriz.

Doğal Ürünler Kullanmak

Çocuk odasında kullanacağımız malzemelerin mümkün olduğunca kaliteli ve doğal olmasına dikkat etmeliyiz. Mesela mobilya seçimlerinde doğal ürünlerin yanı sıra perde seçiminde sentetik yerine pamuklu perdeler seçmeye özen göstermeliyiz. Aynı zamanda halı seçiminde sentetik yerine doğal halı seçmemiz daha iyi olacaktır. Sentetik halıların doğal halılara oranla daha fazla kir tuttuğunu biliyor muydunuz?

Çocuğumuz için alacağımız oyuncaklar yine dikkat etmemiz gereken noktalardan biri. Kesinlikle çocuğumuza alacağımız oyuncakların kaliteli olmasına ve bilmediğiniz yerlerden oyuncak almamaya dikkat etmelisiniz.

Odayı Verimli Kullanma

Çocuk odası hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli olan bir diğer konu da odanın verimli kullanımı. Mesela odayı kaplayan mobilyalardan ziyade odada daha geniş hareket edilebilecek alanların kalması için daha az yer kaplayan mobilya seçmeye dikkat edin.

Klima yada Isıtıcılara Dikkat

Çocuk odası hazırlamak yukarıda da belirttiğimiz gibi kolay bir durum değil. Özellikle dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise odaya klima koyulmaması. Çocuğum sıcaktan bunalmasın diye klima koymalıyım düşüncesine sakın kapılmayın zira klima olan bir odada çocuklar daha kolay hastalanmaktadır. Aynı zamanda kışları ise çocuğunuzun yatağının ısıtıcıya uzak konumda olmasına dikkat edin.