Çocuklarda Dikkat Arttıran Besinler

Derslerine yeteri kadar odaklanamayan, dikkati çabuk dağılan, öğrendiklerini kolayca unutabilen çocukların her şeyden önce doğru beslenmesine yardımcı olmak gerekmektedir. Uzmanlara göre, beyin fonksiyonlarına yararlı olan birtakım besinlerle, dikkat seviyesini arttırmak ve yoğunlaşma problemini büyük ölçüde çözmek mümkündür.  Sözü çok fazla uzatmadan dilerseniz besinler listemize geçelim.

Hafızayı Güçlendiren Besinler

1-Balık

Balık, yararları konusunda herkesin bilgi sahibi olduğu bir besindir. Omega 3 ve protein açısından oldukça zengin olan balık, hafıza için oldukça faydalıdır ve çocuklarda algılama yeteneğini güçlendirmektedir. Uzmanlar, çocukların haftada en az 2 kere balık yemesini, beyin fonksiyonlarının gelişimi açısından önermektedir.

2-Ceviz

Ceviz, zengin bir mineral ve vitamin kaynağıdır. İçerdiği Omega 3 sayesinde, çocukların beyin gelişimi için faydası çok büyüktür. Günde az miktarda da olsa ceviz yemek, hafızayı güçlendirmektedir. Ayrıca, cevizin uyku düzeni konusunda da olumlu etkisi çok büyüktür. Melatonin bileşikleri içeren ceviz, çocukların sakin ve daha düzenli uyumalarına ve gün içerisinde daha yüksek bir dikkat seviyesine sahip olmalarına yardımcı olur.

3-Yumurta

Çocuklarda dikkat arttıran besinler listemizdeki diğer besin ise kahvaltıların olmazsa olmazı yumurta, çocuklar için oldukça faydalı bir besindir. İçerdiği kolin maddesiyle, hafızanın güçlenmesine yarar sağlayan yumurtanın, haşlanmış olarak yenmesi, uzmanlarca önerilmektedir.

4-Ispanak

Yararları, bilimsel olarak defalarca kanıtlanan ıspanak, çocukların, dikkat eksikliğini çözmesine ve beyin gelişimlerinin sağlıklı olmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır. Ispanağın, strese iyi geldiğine dair bilimsel bulgularda vardır. İçerdiği K vitamini ile ıspanak, beyin fonksiyonlarını desteklemektedir.

5-Bitter Çikolata

En az %70 kakao oranına sahip bitter çikolatalar, beyne giden kan miktarının artmasında büyük rol oynamaktadır. Dikkat eksikliğinin giderilmesinde ve çocukların daha berrak bir zihne sahip olmasında oldukça yarar sağlamaktadır.

6-Kırmızı Et

Kırmızı et, çocuklar için tam bir demir deposudur. Demir eksikliği çocuklarda, öğrenme güçlüğü, dikkat problemi, yorgunluk gibi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Haftada en az 1 kez kırmızı et yemek, çocuklarda demir eksikliğinin giderilmesinde büyük rol oynamaktadır.

7-Brokoli

K vitamini açısından oldukça zengin olan brokoli, çocukların kavrama yeteneklerini güçlendirmede oldukça yararlıdır. Unutkanlığı da büyük oranda önleyen brokoli, çocuklar tarafından haftada en az 1 kez tüketilmelidir.