Doğal Yolla Gebe Kalmayı Artıran Öneriler

doğal yolla gebe kalmak

Kadın ve erkekte doğuştan var olan ya da sonradan meydana gelebilecek bazı durumlar, gebe kalma şansını düşürür. Tıbbi açıdan belli bir aşamadan geçmiş olan kişiler için tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Ancak her uzman, bu sancılı süreç öncesi doğal yollardan gebe kalmayı önerir. Elbette doğal yollarla gebe kalmak için öncelikle sabırlı olunması gerektiği bilinmelidir.

Gebe kalmayı engelleyen en önemli noktalardan biri de kadının ve erkeğin yaşıdır. Çünkü yaş alındıkça hem sperm, hem de yumurta kalitesinde düşüş gözlemlenir. Ancak bu aşamada olan çiftler için dahi doğal yolla gebe kalmayı artıran öneriler bulunmaktadır. İşte bu önerilerden bazıları.

Cinsel Perhizden Uzak Durulmalıdır

Halk arasında sık cinsel ilişki yaşamanın, erkekte sperm kalitesini düşürdüğü yönünde yanlış bir algı bulunuyor. Aslında durum tam tersi. Yani 5 gün ev üzerinde cinsel birliktelik yaşanmıyor olması spermler üzerinde olumsuz bir etki uyandırıyor. Bunun için en ideal sıklık 2 günde birdir.

Eğer çiftler çocuk sahibi olmak için sık birliktelik yaşıyor ise beraberinde stresin de söz konusu olabileceği unutulmamalıdır. Stres de doğurganlığı azaltan etkenlerden biridir. Bu aşamada bebek sahibi olamayan çiftlerin, aynı zamanda psikolojik destek de alması önerilir. Ayrıca erkeğin sauna ve hamam gibi noktalarda çok vakit geçirmemesi, çok sıcak su ile duş almaması gerekmektedir. Çünkü aşırı sıcağın spermleri öldürücü bir etkisi olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Düzenli Beslenme Alışkanlıkları

Balık yemenin gebe kalmak için en önemli faktör olduğu düşünülür. Ancak sık deniz ürünleri ile beslenmek vücuttaki cıva miktarını artırır ve gebe kalma süresini uzatır, hatta engeller. Bunun yerine gebe kalmaya karar verildikten sonra, doktor görüşü ile folik aside başlanmalıdır.

Aşırı kilo ya da zayıflıkta, gebeliği olumsuz etkileyen faktörlerdir. Hatta obezite düşük riskini ve erken doğum anomalilerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kadının ideal kilolarda olması gerekir. Aşırı kiloda gebe kalma süresi 2 katına çıkarken, aşırı zayıflıkta bu süre 4 katına çıkmaktadır. Bu nedenle bir diyetisyen yardımı ile öncelikle ideal kiloya gelinmeli, ardından gebe kalma olasılığı yeniden gözlemlenmelidir.

gebe kalmak

Kafein ve Sigaradan Uzak Durulmalı

Yapılan çalışmalara göre sigara kullanımı, gebe kalma olasılığını yüzde 60 azaltıyor. Ayrıca kısırlığa da yol açabiliyor ve menopoza 1 ile 4 yıl arasında, daha erken girilmesine neden oluyor. Erkeklerde sperm kalitesini düşüren en önemli etkenlerden biri de sigara tüketimidir. Bunun yanında günde tüketilebilecek 1 – 2 fincan kahve doğurganlık üzerinde herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Ancak bunun üzerinde kafein alımlarının gebe kalma olasılığını azalttığı bilinmektedir.

Gebelik döneminde de uzak durulması gereken bu alışkanlıklar, erken doğum ve düşük riskini de tetikliyor. Bu nedenle gebe kalınmaya karar verildiği anda bu alışkanlıkların minimum düzeye indirilmesi, özellikle sigara tüketiminin tamamen ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Yumurtlama Planlaması Yapılmalıdır

Doktor kontrolünde ya da adet döngüsünün takibi ile yumurtalama takibi yapılabilir. Bu da doğru zamanda cinsel birliktelik sağlayacağından, doğal yolla gebe kalma olasılığını artıracaktır. Özellikle sık sık cinsel birliktelik yaşamak istemeyen ya da işi şansa bırakmak istemeyen çiftler için bu teknik işe yarayacaktır.

Eğer yumurtalama döneminizi daha kolay kontrol etmek isterseniz, vajinal akıntılarınızı kontrol etmenizde fayda bulunuyor. Çünkü yumurtlama başlamadan 1 – 3 gün önce vajinal akıntı şeffaf görünümde ve kaygan olacaktır. Bu dönemlerde aktif cinsel birliktelik doğal yollardan gebe kalmak için önemlidir.