Doğum Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm

Doğum Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm

Annelik biz kadınlar için dünyanın en güzel duygusu. Ne kadar zorluk çekersek çekelim bir annenin en güzel hatıraları hamile olduğu zamana aittir. Kendimizden bir parça olarak gördüğümüz bebeklerimizi dünyaya getirirken vücudumuz birçok deformasyona uğramakta. Bu deformasyonlardan bir tanesi olan doğum çatlakları için bitkisel çözüm seçeneklerini sizlerle paylaşıyoruz.

Sağlığımız açısından herhangi bir zararı bulunmayan doğum çatlakları bizleri estetik olarak oldukça etkilemekte. Özellikle sıcak yaz günlerinde giydiğimiz eteklerimiz ve şortlarımızda kendini belli eden çatlaklardan kurtulma yollarını açıklamadan önce bu çatlakların tam olarak neden oluştuğunu sizlere açıklamak isteriz.

Doğum Çatlakları Neden Oluşur?

Derimizin altında bulunan elastik liflerin sürekli olarak esnemesi sonucunda çatlaklar oluşmaktadır. Daha net açıklamak gerekirse ciltte yaşanan ani gerilmeler deri altında yırtılmalara neden olur. Çatlakların oluşum sebebini bu şekilde açıklayabiliriz.
Bilimsel açıdan birçok farklı sebeple çatlaklar oluşabilmektedir. Bir tanesi yukarıda bahsettiğimiz cildin gerilmesinden kaynaklanır. Çatlakların bir diğer sebebi de büyüme çağında yaşanan ani gelişimdir.

Ayrıca kortizol hormonunun aşırı derecede salgılanmasına neden olan ilaçlarda cildimizde çatlaklar oluşturabilir.

Ciltte en çok göğüs, kalça, karın ve popo bölgesinde görülen çatlaklardan kurtulmanız için çözüm önerilerine geçebiliriz.

Doğum Çatlaklarına Çözüm Önerileri

Doğum çatlaklarıyla başa çıkmak için öncelikle oldukça sabırlı olmanız gerekmektedir. Gerekli yöntemleri uyguladığınız taktirde imkânsız olmadığını sizde fark edeceksiniz. Çatlaklardan kurtulmak için oluşum sebeplerini iyice anlamak ve ona uygun çözümleri uygulamak gerekmektedir.

1) Vücudunuzdaki kolajen miktarını artırın

Kolajen proteini vücudun hızlı yenilenmesini sağlar, doğum sonrası oluşan çatlakların azaltılmasına katkıda bulunur. Kendinize tamamen doğal kolajen takviyesi yapmak istiyorsanız et (Kırmızı ve beyaz olabilir), balık, bol bol meyve ve sebze tüketebilirsiniz. Ayrıca c vitamini zengin olan meyveleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

2) Vücudunuzu nemli tutun

Dermatolojik testlerini dikkate alarak seçeceğiniz nemlendirici kremleri kullanarak cildinizin sürekli nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece vücudunuz esnekliğini kaybetmeyecek, çatlak oluşumu azalacaktır.

3) Kan dolaşımınızı hızlandırın

Kırmızı meyveler tüketerek kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca uzman masaj merkezlerinden destek alabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi kan dolaşımını hızlandırmak için uzmanlardan yardım almaktadır.

Doğum Sonrası Çatlaklıklar Nasıl Geçer?

Doğum çatlaklıklarına çözüm niteliği taşıyan bu uygulamaları pes etmenden uzun süre yapmanız gerekmektedir. Olumlu sonuçlar alacağınızdan şüpheniz olmasın.

1)E Vitamini

Çatlaklarınızın olduğu bölgeye E vitamini bakımından zengin olan yağları masaj yaparak yedirebilirsiniz. Bu yağlar başta zeytinyağı, soya yağı ve badem yağı olabilir. Doğal olarak hangisini bulabiliyorsanız onu kullanmanız daha faydalı olacaktır. İşlem sonrasında masaj yaptığınız bölgeyi nemli bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.

2) Havuç Uygulaması

Havuç uygulaması doğum sonrası çatlakları azaltma konusunda pekte bilinmeyen yöntemlerden bir tanesidir. Hem doğallığıyla hem de faydalarıyla karşımıza çıkan bu kök bitkinin uygulaması şu şekilde:

-Öncelikle havuçları güzelce yıkamanız gerekli.
-Tencerenize bir miktar su koyarak buharında havuçları pişirmelisiniz.
-En son püre haline getireceğimiz havuçları çatlakların olduğu bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
– Etki gösterebilmesi için her yaptığınızda en az yarım saat vücudunuzda kalması gereken havuç püresini işlem bittikten sonra soğuk su yardımıyla temizleyebilirsiniz.

3) Avokado

Doğum çatlaklıklarına bitkisel çözümler konusunda en sık tercih edilen avokadolardan çatlak önleyici krem tarifi.

-Yarım avokadoyu ezerek işleme başlıyoruz. Ardından içerisine bir yemek kaşığı bal ve limon suyu ekliyoruz. Doğal kremimiz hazır!
Çatlakların yoğun olduğu bölgeye dairesel hareketlerle 15 dakika kadar uygulamamız gerekli. Daha yumuşak ve kremsi bir yapı elde etmek istiyorsak karışımımıza zeytinyağı ilave edebiliriz.

Bahsettiğimiz yöntemler dışında Aloe Vera kremi de çatlaklara iyi gelmekte, cildinizde genç hücrelerin oluşumunu desteklemektedir. Ayrıca açık havada bol bol egzersiz yapmakta destekleyici yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. D vitamini alımı cildimiz için gerekli ve fazlasıyla önemlidir. Sizlerin de uygulamaları sonucunda başarılı olduğu yöntemler varsa bizlere ulaştırabilirsiniz.