Doğum Sonrası Göbek Sarkması Nasıl Geçer?

doğum sonrası göbek sarkması

Hamilelik sürecinde hızlı kilo alıp vermekten ve bebeğin yerleşiminden ötürü karında bulunan derinin gerilmesi hamilelik sonrasında çatlaklara ve sarkmalara yol açmaktadır. Her kadının hamilelik sonrası estetik kaygılara bağlı olarak bu konuda psikolojik takıntılar yaşaması gayet normaldir. Dokuz aylık zorlu bir süreç geçirirler ve bu sürecin sonunda ister normal doğum olsun ister sezaryen doğum olsun ani bir vücut değişimi ile karşı karşıya kalırlar ve göbek sarkması doğal olarak meydana gelebilir.

Hanımların özellikle rahatlamak amacıyla bilmesi gerekir ki bu dönemler gayet normal dönemlerdir. Doğum sonrası göbek sarkması zorlu bir sürecin bir eseridir ve giderilmesi dikkat edildiği takdirde kolaydır. Bilinenin aksine sezaryen doğumda normal doğumdan daha fazla deformasyon yaşanması söz konusudur. Yani göbek sarkmasından kaçmak için sezaryen doğuma yönelmek yanlış bir hareket olacaktır.

Eğer vücudunuzda tıbben bir engel yoksa her zaman normal doğumu tercih etmelisiniz ki doğum sonrasında göbek sarkmasına karşın normal doğumda karın dokusunu toparlamak daha kolaydır. Normal doğum sonrasında çok kolay biçimde ve hatta yaklaşık 6 aylık bir süreçte sarkmalarınızdan kurtulabilirsiniz. Eğer sezaryen olmuş olursanız kesi yaraları ve izleri de söz konusu olacağından ne kadar sıkılaşsanız da izler için ayrı çaba göstermeniz gerekecektir. Aslına bakarsanız normal doğum sonrasında oluşan çatlaklar dahi kolayla spor ve düzenli beslenmeyle geçebilmektedir fakat sezaryen doğum sonrasında bu çatlaklara bir de kesi yarası eklenmektedir.

Göbek sarkması nasıl geçer?

Göbek sarkması nasıl geçer? Bu süreci kolaylaştırmanın ve hızlandırmanın en iyi yolu spor ve egzersiz yapmaktır ve illa ki fitness salonlarına gitmeye ihtiyacınız yoktur. Günlük olarak 4 dakika bile karın egzersizi yaparsanız karnınız kendini doğal yollardan toparlayacaktır. Fakat hemen hamilelik sonrasında doğrudan karın kası çalışmaya başlamanız doğru olmayacaktır, bu yüzden yarım saatlik sabah yürüyüşleri veya sabah akşam yarımşar saatlik yürüyüşlerle ısınmaya başlayabilirsiniz. Sonra bu ısınmalarla beraber evde karın kası çalıştırma hareketleri yapabilirsiniz. En başta kısa tekrarlarla başlayıp daha sonra hareketleri artırarak kısa sürede karın kaslarınızı sağlıklı bir görünüme taşıyabilirsiniz.

Sıvı beslenme tüketiminizi artırarak karın toparlanma evresini hızlandırabilirsiniz. Kilo kontrolünüzü sağlamanız çok önemlidir çünkü ani kilo alıp vermeler veya süreç içinde sık sık kilo alıp vermeler ekstra deformasyonlara yol açabilmektedir. Mümkün olduğunca dengeli beslenerek kilonuzu kontrol ettiğiniz takdirde yaptığınız egzersizlerin faydasını görebilirsiniz.

göbek sarkması nasıl geçer

Göbek sarkması nasıl geçer konusunda pek endişelenmeyin çünkü hamilelik sürecinde de eğer beslenmenize ve egzersizlerinize dikkat ederseniz hamilelik sonrasında da uğraşma süreniz ve çabanız azalacaktır. Özellikle kilolu geçen hamileliklerden sonra daha fazla sarkma ve deformasyon gözlenmektedir ve hamilelik sürecinde kilo kontrolü sağlamak doğum sonrasında en büyük kurtarıcılarınızdan biri olacaktır.

Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Eğer hamileliğiniz planlıysa ve isteyerek hamile kalacaksanız hamile kalacağınız kiloyu da önceden belirlemeniz sarkmaları önlemede en büyük yardımcınız olacaktır. Hamile kalmadan önce vücut kitle endeksinizi yaptırarak ideal kilonuzu belirlemeniz ve beslenme düzeninizi de buna göre ayarlamanız gerekmektedir. Hamilelikle aşermenin verdiği ve çok yemeye yönlendiren bir sistem söz konusu olsa da iki kişilik porsiyonlar yerine tek kişilik porsiyonlar tüketmeniz bu aşamada çok önemlidir. Özellikle sıvı ve sebze tüketimini artırmanız gerekiyor ki kilo kontrolünüzü ve bölgesel yağ yakma sürecini kolaylaştırabilesiniz. Hamilelik süreci boyunca da sıvı tüketimine, egzersize ve düzenli sebze alımına dikkat ederseniz doğum sonrasında yağ yakımı zaten gerçekleşmiş olacağından sarkıklarınızı toparlamanız kolaylaşacaktır.