Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum sonrası bir çok kadın saçlarının dökülmesinden şikayetçidir. Bu durumun belli bir süre devam etmesi sonucunda maalesef psikolojik olarak da sorunlar ortaya çıkabilmekte. Peki doğum sonrası saçların dökülmesi normal mi, saç dökülmesini önlemek için neler yapabiliriz? Dilerseniz bu sorularımızın cevaplarını alt başlıklar halinde inceleyelim.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Normal Mi?

Bu sorumuzun cevabı oldukça net, evet doğum sonrası saç dökülmesi normal bir durum. Bunun en büyük nedeni ise hamilelik sürecinde hormonsal değişimin yanı sıra doğum sonrasında değişen vücut yapısının olduğunu söyleyebiliriz. Değişim sürecinde bazı kadınlarda saç dökülmesi sık olurken, bazı kadınlarda ise fark edilmeyecek derecede az olabilmekte. Saç dökülmesi genel olarak doğumdan sonraki 6. aydan itibaren durmaktadır. 6. aya kadar beklemek istemiyorum, saç dökülmesini durdurmak için bir şeyler yapamaz mıyım? sorusunu duyar gibi oldum, dilerseniz bu sorumuzun cevabına hiç vakit kaybetmeden geçelim.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesini Durdurmak Mümkün Mü?

Doğum sonrasında oluşan saç dökülmesini tamamiyle durdurmak mümkün değildir. Fakat yapılabilecek bazı şeylerle saç dökülmesini azaltabiliriz. İşte doğum sonrası saç dökülmesini azaltmak için yapılması gerekenler.

  • Özellikle beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Saç sağlımız için faydalı olan besinler arasında yer alan Çinko, biotine sahip gıdalar ile birlikte keten tohumu, avokado, balık (balık yağı da olabilir) tüketmek son derece önemlidir.
  • Beslenmenin yanı sıra saçlarımızı daha kısa kestirmemiz yine saç dökülmesine karşı yapabileceklerimiz arasında yer almaktadır.