Emzirmeyi Bırakmak İçin Doğru Zaman

bebeğinizi emzirmeyi bırakma için doğru zaman

Her anne çocuğuna iyi bakmak ve onu iyi beslemek ister. Genellikle doğumdan sonra acemi anneler, çocuklarını ne zaman emzirmeyi bırakacağını merak ederler. Bu konuya halk arasında “sütten kesmek” denmektedir.

Öncelikle çocuğu sütten keseceğiniz zaman ile ilgili kesin bilgiler vermek doğru değildir. Bu noktada hem annenin hem de çocuğun görüşleri ve istekliliği önemlidir. Eğer çocuk hala emmek istiyorsa, bir süre daha emzirilebilir. Dünya genelinde yapılan araştırmalarda, çocukların en az 1 yaşına kadar emzirilmesi gerektiği söylenmektedir. Ancak dediğimiz gibi bununla ilgili kesin bir kanı yoktur.

Emzirmeyi Bırakmak Çocuk İçin Sakıncalı Mı?

Genellikle anneler bu konuya çok duygusal yaklaşmaktadır. Bu noktada duygusallığa yer yoktur çünkü bu tamamen doğal bir süreçtir. Emzirmeyi bıraktığınızda çocuğunuzla aranızda herhangi bir bağ kopmayacaktır. Ya da çocuk sizden uzaklaşmayacaktır. Bu noktada içiniz rahat olabilir.

Eğer 1 yaşından önce emzirmeyi bırakmak, çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkiyebilir. Ancak yine bu konuda kesin kanılar ortaya sunmak mümkün değildir. Sadece anne sütünün çocuk gelişiminde oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Emzirmeyi Nasıl Bırakabilirim?

Eğer bu soruyu soruyorsanız, zaten emzirmeyi bırakmak istiyorsunuzdur. Eğer bu konuda kararlıysanız sistematik bir yol izlemenizi önerebilirim. Öncelikle anne sütünü bir anda kesmeyin. Çocuğunuzu yavaş yavaş az emzirmeye alıştırın. Daha sonrasında emzirme sürelerini azaltın. Zaten bu noktadan sonra çocuğunuz yavaş yavaş bu durumdan sıkılacak ve kendi kendine bu duruma alışacaktır.

Bu süreçte çocuğunuzu biberona iyice alıştırmaya gayret gösterin.