Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

gebelik testi nasıl yapılır

Gebelik testinin 2 temel yöntemi vardır. En temel yöntemi herhangi bir hastaneye gidip, gebelik testi yaptırmaktır. Diğer yöntem ise en yakın eczaneden gebelik testi almak ve uygulamaktır. Eczaneden alacağınız gebelik testleri de oldukça güvenilirdir. Peki, gebelik testi nasıl yapılır?

Eczaneden Alınan Gebelik Testi Nasıl Uygulanır?

Bazı gebelik testlerinde idrar torbası verilmektedir ve uygulanması oldukça kolaydır. Bazılarında ise idrarınızı nasıl yapacağınız ile ilgili talimatlar bulunmaktadır. Bu talimatları iyice okuyup doğru bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Yanlış yapılan uygulamalarda yanlış sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Testin talimatlarında kaç dakika beklemeniz gerektiği yazmaktadır. Farklı markaların testlerinde farklı süreler mevcuttur buna dikkat edin. Talimatlarda yazan süreyi bekledikten sonra testin üzerinde bir sembol belirecektir. Peki, gebelik testi çizgileri bize neyi ifade etmektedir, dilerseniz bu sembollere gözatalım:

Gebelik Testi Sembollerinin Anlamları Nelerdir?

Her gebelik testinin farklı sembolleri olabilir. Bunun için gebelik testinin talimatlarını okumalı ve simgelerin anlamlarını öğrenmelisiniz.

Genellikle silik çizgi görülmesinin net bir anlamı yoktur. Gebelik testinin pozitif olması bizim hamile olduğumuzu işaret eden bir durumdur ve buda 2 net çizgi çıkmasıyla belli olur. Eğer bu çizgilerin biri soluk diğeri netse bu iki farklı sonucu göstermektedir. Bunun ilki hamileliğin çok erken bir evrede olması durumu, Diğeriyse kimyasal yani sahte gebelik durumudur. Bu durumların netleşmesi için arada 4-5 gün geçtikten sonra tekrar gebelik testi yapılmalıdır. Durum değişmediyse ya da kişinin kafasında soru işaretleri kaldıysa, zaman kaybetmeden doktora gidilmesi en doğru tercih olacaktır.