Hamilelikte Balık Yağının Faydaları

hamilelikte balık yağının faydaları

Hamilelikte Balık Yağı Tüketimi Faydaları, uzmanlar tarafından yıllardır anlatılıyor. Özellikle bebeğin beyin ve vücut gelişimi için gebelik döneminde balık tüketmek oldukça önemli. Ancak gebelik döneminde tüketilen balıkların içerisindeki cıva miktarı, sinir sistemine doğrudan etki ettiği için, balık yağı tüketimi daha güvenli bulunuyor. Tabi balığı tüketemeyen anneler için de balık yağı kurtarıcı bir rol üstleniyor. Hamilelik sürecinde balık yağı alınmamasının olası etkilerine göz gezdirecek olur isek,

 • Düşük riski,
 • Erken doğum riski,
 • Normal standartlara göre daha düşük kilolu bebekler,
 • Beyinsel fonksiyonların yeterince gelişememesi,
 • Zihinsel ve fiziksel kabiliyetlerde gerilik,
 • Annede ve bebekte ilerleyen dönemlerde meme ya da prostat kanserinin görülmesi,

Hamilelikte balık yağının faydaları yalnızca bebekleri değil, anneleri de etkiliyor. Zaten balık yağında bulunan omega3 anne tarafından bebeğe sağlanıyor. Dolayısıyla asıl omega3’ün anne tarafından alınması gerekiyor. İşte hamilelikte alınan balık yağının hem anneye, hem de bebeğe faydaları.

 • Zihinsel ve Fiziksel Kabiliyetlerin Kazanılması

Yapılan araştırmalara göre, gebeliğinde balık yağı alan annelerin bebekleri, diğer bebelere göre hem fiziksel, hem de zihinsel anlamda daha yetenekli. Ayrıca yine gebeliğinde balık yağı tüketmiş olan annelerin bebekleri, balık yağı almayan annelerin bebeklerine göre daha kilolu doğuyor.

 • Gebelik Zehirlenmesini Önler

Gebelik dönemi, bir kadının geçirebileceği en hassas dönemdir. Özellikle gıda zehirlenmeleri bu dönemde çok daha majör boyutlarda hissedilir. Ancak balık yağı tüketen annelerin, hamilelik döneminde yaşanan zehirlenmelerden daha az etkilendiği görülmüştür.

 • Erken Doğum Riskini Önler

Erken doğum, ölü doğumların başlıca sebeplerinden biridir. Erken doğumu tetikleyen faktörler arasında annenin beslenme alışkanlığı ve rutin faaliyetleri de bulunur. Ancak tüm bunların dışında anne karnında meydana gelen bir anormallik de erken doğumu tetikler. Balık yağında bulunan mineraller, anne karnında normal bir gebelik süreci yaşanmasına yardımcı olur ve erken doğumu engeller.

 • Doğum Sonrası Depresyonu Engeller

Hemen her anne, lohusalık döneminde aşırı duygusal bir süreç yaşar. Hatta bazı annelerde bu süreç bunalım şeklinde kendini gösterir. Balık yağının rahatlatıcı etkisi bu dönemde annelere yardımcı olacaktır. Özellikle doğum sonrasında yaşanabilecek bunalımlar, balık yağının bu etkisi sayesinde çok daha hafif atlatılacaktır.

 • Kalp ve Damar Sağlığını Destekler

Yine araştırmalar sonucunda, hamilelik döneminde omega3 tüketimi sağlayan bebeklerde ve annelerde, diğer anne ve bebeklere göre daha az kalp damar rahatsızlığı görülüyor. Bu da balık yağının içinde bulunan vitamin ve minerallerin, kalp damar sağlığına etkisini gösteriyor.

 • Daha Sağlıklı Gözler İçin Balık Yağı

Eğer bebeğinizin ilerleyen yaşlarında miyop, astigmat, hipermetrop, makula dejenerasyonu, göz kuruluğu ve göz tansiyonu yaşamasını istemiyorsanız hamileliğinizde balık yağı tüketmelisiniz. Çünkü balık yağında bulunan omega3’ün göz sağlığı açısından son derece önemli olduğu bilimsel bir gerçek.