Hamilelikte Sigaranın Zararları

Hamilelikte Sigaranın Zararları

Sigara nikotin sebebiyle bağımlılık yapan zararlı bir maddedir. Günümüz şartlarında hemen hemen girdiğimiz her markette olması sebebiyle sürekli el altında bulunabilen ve satışı serbest olduğundan, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Sigaranın içeriğinde en kısa anlatımla; halk dilinde fare zehri olarak bilinen ‘arsenik’, benzin, gaz odası zehri (hidrojen siyanid) ve tiner gibi yaklaşık olarak 4000 kansorejen ve toksik madde bulunur. Kanda ve ciğerlerde katran (asfalt) oluşumuna sebep olması en sık karşılaşılan durumdur.

Bilindiği kadarıyla her 10 saniyede 1 kişi sigaranın sebebiyet verdiği hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. Dünya genelinde ise her yıl 6 milyon kişi yine sigara kullanımına bağlı olarak hayatını kaybetmektedir. Normal bireylerde bile bu denli tahribata neden olan sigaranın hamileler dolayısıyla anne rahmindeki bebekler için zararları hayatidir.

Hamilelikte Anne Bebek İlişkisi

Anne adayının, tükettiği her besini rahim içindeki bebeğinin de tattığını unutmaması gerekir. Anne adayının tükettiği bu besinlerin tamamı; bebeğin tüm beslenmesini sağlayan amniyo sıvısına girerek bebeği de besler. Ayrıca hamilelikte annenin sıklıkla tükettiği gıdaların sonrasında bebeğin de severek ve sıkça yediği biliniyor. Bu sebeplerden annenin hamilelikte düzenli, yeterli ve sağlıklı beslenmesi bebek için çok önemlidir.

Hamilelikte Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı her insanda ciddi sağlık problemlerini tetiklerken, sigaradan en büyük oranda etkilenenler anne karnındaki bebekler oluyor. Eğer anne adayı sigara içiyorsa, bebek de sigara içiyordur. Bahsedilen 4000 toksik ve kansorejen maddeye daha doğmamış bebekler çoktan maruz bırakılmıştır.

Hamilelikte sigara kullanımı bebeğe giden kandaki oksijen ve besin değerlerinin azalmasına neden olarak bebeğin rahimde gelişmesini yavaşlatır. Bu durum bebeğin ciddi hastalıklara sahip olarak doğmasına sebep olur. Sigara kullanımı anne adayına gebelik zehirlenmesi yaşatarak anne ve bebek için ciddi hayati risk oluşturur. Bebekte doğumdan sonra solunum sıkıntısı yaşanması ve annenin sütünün azalmasına neden olması en sık görülen durumlardandır.

Anne adayının hamilelikte sigara kullanması; bebeğin 38 haftadan çok daha erken doğmasına, doğumda açılması gereken su kesesinin zamanından çok daha önce açılmasına dolayısıyla bebeğin gelişimini hazır olmadan doğmasına sebebiyet verir. Bebeğin rahimde ani ölümü bile karşılaşılan bir durumdur.