Hamilelikte Strese Ne İyi Gelir

hamilelikte strese ne iyi gelir

Hamilelik, bir kadının yaşadığı en mucizevi dönemdir. Ancak hamileliğin başlangıcından itibaren annenin hormonlarında meydana gelen iniş çıkışlar, ani değişen duygu durumlarını ortaya çıkarmaktadır. Ağlama krizleri, aşırı yorgunluk, kaygı hali ve stres de bunların başında gelmektedir. Aslında her anne bazı ortak sebeplerden ötürü ciddi stres döngüsü içinde kendini bulabilir. Bu döngünün genel olarak nedenlerini şöyle sıralamak mümkündür,

  • Fiziksel görünümün çirkinleştiğine yönelik düşünceler,
  • Bebeğin sağlıklı olup olmadığı ya da sağlıklı bir şekilde doğup doğmayacağı,
  • Annelik görevini iyi bir şekilde yerine getirip getirmeyeceği,
  • Eşi tarafından beğenilmediğine dair düşünceler,

Aslında hamilelik dönemi pek çok kadın için tüm bu stres nedenlerini uyandırmakla geçmektedir. Ancak hamilelikte bununla başa çıkmanın elbette bazı yolları bulunmaktadır. İşte hamilelikte strese ne iyi gelir sorusunun cevapları:

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterilmelidir

Vitamin eksikliği, hamilelik dönemlerinde çok daha ciddi sorunlar doğurabilmektedir. Bunlardan biri de kaygı bozukluklarıdır. Bu nedenle hamilelik döneminde annenin sağlıklı bir beslenme düzenine bağlı kalması ve doktoru tarafından verilen vitaminleri tüketmesi gerekmektedir. Özellikle folik asidin ilk 3 ay muhakkak alınması gerekmektedir. Ayrıca anne adayı sabah kahvaltısından asla ödün vermemeli ve muhakkak zengin bir öğün şeklinde tüketmelidir.

Eş Desteği Olmalıdır

Anne adayını strese sürükleyen en önemli etkenlerden biri, eşinin bu süreçte yanında olmamasıdır. Mümkün olduğunda hamilelik döneminde eşle birlikte aktivitelerde bulunulmalıdır. Örneğin,

  • Birlikte gebelik okuluna gitmek,
  • Plates dersleri almak,
  • Doğuma hazırlık dersleri almak,
  • Bebek için alışveriş yapmak,
  • Muayenelere beraber gitmek,

Aslında küçük gibi görünse de bu tarz aktivitelerde babaların da yer alıyor olması, anne adayını büyük ölçüde rahatlatacak ve kendilerini yalnız hissetme duygusundan uzaklaştıracaktır.

Bol Bol Dinlenilmelidir

hamilelikte stres

Hamilelik dönemi bazı kadınlar için çok daha yorucu ve stresli geçebilir. Özellikle çalışan hanımlar bundan büyük ölçüde paylarını alırlar. Hamilelikte stres ve bu yorgunluğu aşmanın diğer bir güzel yolu da, doktor izni ile yapılabilecek küçük seyahatlerdir. Yeni bir yer görmek ve gezmek hem annenin dinlenmesine, hem de stresten uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. Çalışan annelerin kendilerini çok yorgun hissettikleri vakitlerde biraz dinlenmeye zaman ayırmaları gerekmektedir. Çünkü yorgunluk da stresin başlıca kaynaklarından biridir.

İzleme ve Dinleme Faaliyetlerinde Bulunulmalıdır

Müzik dinlemek hamilelik döneminde de hem anneyi, hem bebeği dinlendiriyor. Anne adayının boş zamanlarını naif ve eğlenceli müzikler dinleyerek geçirmesi, stresi aşmak adına önemli bir adımdır. Ayrıca bebeğe de son derece faydalıdır. İzleme konusuna değinecek olursak, annenin iç karartıcı, olumsuz programlardan uzak durması şarttır. Bu hali hazırda var olan stresin iki katına çıkmasına neden olacaktır. Bunun yerine eğlenceli ve komik filmler izlenebilir, tiyatroya gidilebilir.

Kişisel Bakıma Özen Gösterilmelidir

Anne adayı kendini iyi hissettikçe stresten uzaklaşır. Hamile kalan pek çok kadın kişisel bakım anlamında da bazı rutinlerinden uzaklaşabilir. Bu durum stresi tetikleyen en önemli etkenlerden biridir. Doğal kozmetikler ile annenin kişisel bakımına devam etmesi, onun ruhsal açıdan rahatlamasına yardımcı olacaktır. Saç boyatmak her ne kadar hamilelik döneminde önerilmiyor olsa da, anne adayını bu durumun çok etkilemesi de istenmez. Bu nedenle anne adayı 4. Aydan sonra, bitkisel boyalar ile saçını boyatabilir.

Hamilelikte strese ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en önemli yanıtlardan biri de giyinme alışkanlıklarıdır. Anne adayının bir anda giyimini değiştirmesi de onun duygu durumunu olumsuz etkileyen hallerdendir. Bu nedenle rahatsız olmadığı sürece, 5.aya kadar günlük kıyafetlerini kullanabilir.