Hamilelikte Zika Virüsüne Dikkat!

hamilelikte zika virüsü

Yeni doğmuş bebeklerde görülen küçük kafa (mikrosefali) olarak da bilinen zika virüsü, ‘Aedes aegypti’ cinsinden sivrisineklerin hamile bayanlara bulaştırdığı virüs ile yayılmaktadır.

Nerelerde Görülür?

2015’den önce sadece Pasifik Adalarında, Güneydoğu Asya ve Afrika da bulunan bu virüs 2015’in Mayıs ayından sonra Brezilya’nın dışında Amerika, El Salvador da ve Fransa’da görünmeyen başlamıştır.

Gebelikte Bebek Bu Virüsten Etkilenir Mi?

Zika virüsü özellikle seyahatler sonucunda daha çok yayılma gösterir. Bu yüzden gebe kadınlar bu virüsün bulunduğu bölgelere seyahatlerini ertelemelidirler. Hamileliğinde bu virüs enfeksiyonu geçirmiş olan kadınların çocukların da görülen en büyük risk mikrosefalidir.

Mikrosefalinin çocuğun kafa yapısının aynı yaş grubundaki diğer çocuklara oranla daha büyük olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda kafa yapısındaki bu büyümenin yanı sıra, beyin gelişiminde ise daha geride olduğu yapılan araştırmalar sonucunda açıklanmıştır.

Hamile olmayan kişiler için bu virüsü geçmişte geçirmiş olması gelecekteki hamileliği için bir risk oluşturmaz. Bu virüsün vücuttaki kuluçka zamanı ise genellikle 3-12 gündür. Virüs vücutta oluşturduğu enfeksiyondan sonra bir hafta içerisinde vücuttan yok olur.

Zika Virüsüne Karşı Alınabilecek Önlemler

zika virüsüne karşı alınacak önlemler

Zika virüsünden korunmak için bu sinek türlerinin yoğunlukta bulunduğu bölgelere gidilmemesi gerekmektedir. Eğer illa gidilecek bir durum oluşmuş ise aşağıda bulunan önemleri almak virüse yakalanma riskini azaltacaktır.

  • Uzun pantolon ve uzun kollu gömlek giymelidir!
  • Picaridin, IR3535, limon okaliptüs yağı veya DEET içerikli sivrisinek kurucuları kullanmalıdır! Eğer böcek ve güneş koruyucu ile birlikte kullanılacaksa önce güneş kremi daha sonra üzerine sivrisinek koruyucusu uygulanmalıdır.