Lohusalık Dönemi Hakkında Merak Edilenler

Lohusalık Dönemi Hakkında Merak Edilenler

Kadınların doğum yaptıktan sonraki süreç olarak tanımlanan lohusalık dönemi, annenin bebeğini kucağına aldıktan sonra artık kendini toparlamaya başladığı dönemdir. Hamilelik boyunca oluşan fiziksel ve hormonel değişiklikler kadının bu dönemde ruhsal olarak yıpranmasına neden olur. Doğum sonrası hormonlar eski mevcut durumuna gelir kadın fiziksel olarak toparlanmaya başlar. Lohusalık dönemi yaklaşık altı hafta sürer. Bu zorlu süreçte toparlanma hemen olmaz. Bu sebeple anne bu konuda daha önce tecrübe sahibi olmuş aile yakınlarından destek almalıdır.

Lohusa kadın bu dönemde her fırsatta dinlenmeli kendini çok fazla yormamalıdır. Hamilelik boyunca oluşan değişimler bebek doğduktan sonra eski haline yavaş yavaş dönmeye başlar. Lakin rahim eski haline dönerken kasılmalar meydana geldiğinde ağrılar oluşacaktır. Annenin lohusalık dönemi ile ilgili neler yaşayabileceğini araştırarak öğrenmesi bu dönemi daha rahat geçirmesine yardımcı olacaktır.

Lohusalık Döneminde Hijyen

Doğum sonrası dönem olan lohusalık dönemi zamanında bebeğin olduğu kadar annenin hijyeni de oldukça önemlidir. Bu dönemde kıyafetlerin temizliği ortamın temizliğine eskisinden daha da önem gösterilmelidir. Anne de aynı bebeği gibi pamuklu kıyafetler giymeli, kullandığı pedler temiz, emici ve renksiz olmalıdır. Ortamdaki kişiler el temizliğine özen göstermelidir.

Loğusa olan kişinin duş almasında hiçbir sakınca yoktur. Sadece vajina bölgesini yıkamamalıdır. Bu bölgeye su kaçmaması bu dönemde önemlidir. Dikişler ilaçlı su ile pansuman yapılmalıdır. Dikişler kendiliğinden iyileşecektir. Ancak bu süreçte dikişlerde gerginlik, şişlik, ağrı olabilir. Dikişler kendiliğinden iyileşerek düşecektir.

Doğumdan sonraki süreçte vajinal kanamada artış, kokulu akıntı, ateş olursa annenin doktora başvurması gerekir.

Lohusalık Döneminde Meydana Gelebilecek Komplikasyonlar

Doğumdan sonraki ilk 24 saat doğum yapan kadın doktor nezaretinde gözetim altında tutulmalıdır. Çünkü ilk 24 saat gelişebilecek komplikasyonlar için önemlidir. Annenin bu zamanda dikkatli olması ve dinlenmesi gerekir. Sık sık sağlık personeli tarafından nabız ölçümü yapılmalı, kanama kontrol edilmelidir.

Doğum esnasında kullanılan ilaçlar birçok komplikasyona sebep olabilir. Baş dönmesi, bulantı, kusma, tansiyon artışlarına neden olabilir. Annede kusması durumunda çok dikkatli olmalı, kusma esnasında solunum yoluna kaçması zatürreye sebep olarak annenin ölümüne neden olabilir.

Lohusalık Döneminde Beslenme

Anne sağlıklı ve düzenli beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Bebeğin annenin sağlıklı beslenmesinden direk etkilendiği unutulmamalıdır. Vitamin ve mineraller bakımında zengin besinler tüketilmelidir. Çünkü annenin aldığı her besin süt yoluyla bebeğe ulaşmaktadır.

.