Normal doğum mu, Sezaryen mı?

Normal doğum mu, Sezaryen mı

Hemen hemen her anne adayının ilk olarak aklına gelen sorulardan biri de acaba normal doğum mu yapsam yoksa sezaryen doğum mu? yaptırsam sorusu oluyor. Aslında bu sorumuzun cevabına bakacak olursak bazı gelişmelerden dolayı bazen sezaryen doğum bazen ise normal doğum yaptırmak gerekebiliyor. Peki doğum türümüzü belirleyen faktörler neler ? Bu faktörlerin anne adayının kemik yapısı, gebeliğin gelişim durumu, doğumun başlangıcı, gidişatı ve önceki doğumlar olduğunu söyleyebiliriz. Aslında burada doktorumuza da danışıp birlikte karar almak en doğru tercih olacaktır. Fakat bazen verilen bir karar ani gelişmeler göre değişebilmekte yani önceden sezaryen olarak planlıyorsanız eğer gelişmelere göre normal doğum yapmak zorunda kalabileceğinizi unutmamalısınız.

Normal Doğum Mu, Sezaryen Mı Sağlıklı ?

Uzman doktorlar genellikle normal doğumun daha sağlıklı olduğundan bahsetmekteler.  Hatta bununla birlikte sağlık bakanlığı da anne adaylarını normal doğum yapılması konusunda uyarmakta. Bazı anne adaylarının normal doğum yerine sezaryen doğumu seçmesinin en büyük faktörlerinden biri de annelerin yaşadığı korku olarak dile getiriliyor. Dediğimiz gibi öncelikle doktorunuza danışın fakat gerek uzman doktorların genel görüşleri gerekse de sağlık bakanlığının açıklamasına baktığımız zaman bizlere normal doğum yapmamızı tavsiye etmekle birlikte daha sağlıklı olacağını söylemekteler.

Normal Doğum Sonrası Sezaryen

Uzmanlar tarafından bu konuda normal doğum sonrası normal doğum bir önceki doğuma göre daha kolay olacağını söylüyorlar. Fakat bununla birlikte her sezaryen doğumun önceki yapılan sezaryen doğuma göre daha riskli olduğunu söylemekteler. Normal doğum sonrasında sezaryen doğum yapmak isteyen adayların bazılarında bu durumun mümkün olabileceğini söylemektedirler. Aslında bu noktada yazımızın içerisinde bir çok kez söylediğimiz gibi uzman doktorunuzla birlikte hareket etmeniz sizin ve çocuğunuzun sağlığı açısından oldukça önemli olacaktır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Peki normal doğum sonrası normal doğumun bir önceki doğuma göre daha kolay olduğunu söyledik. Bir önceki doğumun sezaryen sonrası normal doğum istenmesi durumunda gebenin aslında burada istekli olması çok önemli bir konuma sahip oluyor. Yani gebe normal doğuma olan inancını arttırır ve korkusunu yenerse bunu daha rahat başarabilir. Tabi ki de bu konuda yine doktorunuza başvurup bu şekilde bir planlama yapmak en sağlıklı yöntem olacaktır.