Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

tüp bebek nedir, nasıl yapılır?

Bu yazımızda bir çok kişinin merak etmiş olduğu tüp bebek konusuna değineceğiz. Peki tüp bebek nedir, nasıl yapılır? İşte detaylar :

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek doğal yolla çocuk sahibi olamayan insanların laboratuvar ortamında yumurta ve spermin döllenmesi yapılarak hamilelik sürecinin başlatıldığı bir uygulamadır. Bu uygulama dünyada ilk defa 1978 yılında uygulanmıştır. Tüp bebek uygulamasında spermin yumurtaya tutunabilmesi için gerekli sıcaklığa sahip ortam ayarlanarak dışarıda döllenme gerçekleştirilir. Bu süreç yaklaşık olarak 48 saat sürmektedir. Bu işlemle yapılan uygulamada yumurtaların yaklaşık olarak yarısı döllenerek embriyoyu(cenini) oluşturur. Son olarak oluşan embriyo (cenin) anne rahmine yerleştirilerek hamilelik süreci başlatılmış olur.

Cenin rahim içerisine ince bir katater ile yerleştirilmektedir. Yapılan bu işlem sonucunda hamilelik olasılığı yarı yarıyadır. Düşük olarak da sonuçlanma olasılığı yüksektir. Her yıl birçok insan tüp bebek tedavisi için başvurmaktadır. Ancak başvuru yapanlardan sadece %40’ının başlamış olduğu bu süreç olumlu olarak seyretmektedir. Tüp bebek uygulaması süresince destekleyici uygulanacak yöntemlerle çocuk sahibi olma yüzdesi 80 hatta 90lara kadar artış gösterebilir. Günümüzde yapılan tüp bebek uygulamalarının %15-20si başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Dört aşamadan oluşan bu yöntemi alt başlıklar altında inceleyelim.

1)Yumurtaların Uyarılması
Anne adayının tedaviyi uygulayacak olan doktorun verdiği ilaçları dikkatli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Yaklaşık 10-12 gün süren bu süreç içerisinde yumurtaların daha sağlıklı ve çok olması hedeflenmektedir.

2) Yumurtaların Toplanması
Bu durumda anne adayında olgunlaşan ve güçlenen yumurtalar lokal anestezi yapılarak anneden alınır. Gerekli görülürse genel anestezi de yapılabilir. Yumurtalar toplanmadan önce anne adayına yumurtaların çatlaması için bir çatlatma iğnesi yapılır. Yumurtaların toplanması yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Bu aşamada babadan da sperm örneği alınır.

3) Döllenme Aşaması
Anneden elde edilen yumurtalar ile babadan alınan spermlerin en kaliteli olanları uzmanlar tarafından seçilerek döllenme işleminin kalitesi artırılır. Özel yöntemlerle döllenme işlemi gerçekleştirilir. Oluşan embriyolar anne rahmine gitmeden önce bekletilir ve en iyi olanı rahme gönderilir.

4)Cenin Transferi
En kaliteli embriyo seçilerek annenin rahmine yerleştirilir. Yaklaşık olarak 10-15 dakika süren bu işlem sonucu annenin hamilelik için ilk adımı atılmış olur. Herhangi bir yanma ve acı hissetmeyen anne yaklaşık 10-15 gün içerisinde hamilelik testi yapar ve durumu gözlemler.

Tüp bebek nasıl yapılır? Konusuna da sizlerle değinmiş olduk. Faydalı olması dileğiyle.