Yeni Doğan Bebek Bakımı İçin Öneriler

Yeni Doğan Bebek Bakımı İçin Öneriler

Bebek sahibi olmak pek çok gittin hayalidir. Bebek doğduğunda ise başta anneler olmak üzere herkeste bir telaş hakim olur. Özellikle tecrübesiz anneler bebeklerine yeterince iyi bakamayacaklarından korkar. Anne ve babaların yeni doğan bebek bakımı konusunda bilinçlenmesi hem bu endişelerin yok olmasını, hem de bebeğin gelişim sürecinin sorunsuz devam etmesini sağlıyor.

Bebek dünyaya geldiğinde herkes bu konuda anne ve babaya akıl verme konusunda yarışa girecektir. Bu durum iyi gibi görünse de aslında anne ve babaların kafalarının iyice karışmasına yol açmaktadır. Her şeyden önce anne ve babaların sakin davranması ve bebek bakımı konusunda uzmanların söylediklerine kulak vermesi gerekiyor. İşte uzmanlarından yeni doğan bebek bakımı için bazı püf noktaları.

  • Öncelikle Isıyı Ayarlayın

9 ay bitti ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldınız. Öncelikle bilmelisiniz ki bebeğimiz anne karnı gibi sıcacık bir ortamdan geldi. Dolayısıyla gireceği ortamında ılık olması gerekir ki kalp ve dolaşım sistemi huzurla görevini yerine getirebilsin. 22 – 24 derece arası bir oda sıcaklığı yeni doğmuş bebekler için ideal olacaktır. Bunun üzerinde bir işi düzeyi yine bebeğinizin huzursuz olmasına neden olabilir.

  • Sık Sık Emzirin

Anne sütünün bebek gelişimi üzerindeki etkisi tartışılamaz. Özellikle ilk zamanlar her fırsatta bebeğinizi emzirmeye özen göstermelisiniz. Hatta uykucu bir bebeğimiz varsa onu sakince okşayarak uyandırmalı ve emmesini sağlamalısınız. Üstelik emzirmek anne sağlığı açısından da oldukça önemli.

  • Kilosunu ve Kakasını Kontrol Altında Tutun

Her anne ilk emzirme deneyiminde sütünün yeterli olup olmadığı konusunda endişe yaşar. Bunu anlamanın en basit ve sağlıklı yöntemi bebeğin kilosunu, kakasını sürekli kontrol etmek. Bebeğin ilk 3 ay içeresinde alması gereken günlük kilo miktarı 2040’dır. Ayrıca bu aylar içerisinde de günde 8 – 10 kez kakasını yapmış olması gerekiyor. Eğer durum buysa endişe etmenizi gerektirecek hiçbir konu bulunmuyor.

  • Vücudunu Gözlemleyin

Anneler ilk aylarda bebek bakımı konusunda oldukça hassas davranabiliyorlar. Buna bebeklerinin vücudunu sık sık gözlemlemek de görüyor. Bebeğin vücudunda meydana gelen anormal morluk ve döküntüler olası bir rahatsızlığın belirtisidir. Bu nedenle doktora başvurulması gerekir. Ancak bebeğinizin göğüs bölgesinde şişlik varsa buna asla dokunmamalı ve birkaç gün daha gözlememelisiniz. Yeni Doğan bebeklerde normal kabul edilen bu durum birkaç gün içinde yok olacaktır.

  • Sizi Gördüğünü ve Duyduğunu Unutmayın

Bebek gelişimindeki en önemli faktörün sevgi olduğunu unutmayın. Ayrıca bebeğinizin sizi görebiliyor ve artık duyabiliyor. Onunla sık sık konuşmaya özen gösterin ve sevginizi belli etmekten çekinmeyin. Günlük rutinde onu unutmayın ve sevgiye ihtiyacı olduğunun bilincinde olun.

  • Göbek Bağını Islatmayın

Yeni doğan bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler bunlarla sınırlı değil. Anneleri tedirgin eden bir başka konu da yeni doğan bebeklerin göbek bağı bakımı. Aslında bu bağ 1 – 2 hafta içinde kendiliğinden düşecek. Tek yapmanız gereken bu bağı kuru tutmak. Yanı bebeğinizi göbek bağı düşene kadar küvette yıkamayın.

  • Neden Ağladığında Sakince Yoğunlaş

Bebekler karnı acıktığı için, üşüdüğü için, gazı olduğu için, koltuğu için ya sanatını pislettiği için ağlayabilirler. Ağlayan bebeğin karşısında sakin kalmalı ve öncelikle sebebi araştırmalısınız. Karnını doyurduktan hemen sonra ağlıyor ise muhtemelen bunun sebebi gaz sancısıdır. Eğer bir süre yalnız kaldığı için ağlıyor ise korkmuştur. Ona sevgiyle yaklaşarak sakinleştirebilirdiniz. Eğer neden ağladığını anlamadıysanız onu kucaklayabilir, sallayabilir, emzirebilir ya da ninni söyleyebilirsiniz.