Başak Burcunun Özellikleri

Orta çağ astrolojisinde başak burcu Merkür’ ün evi olarak tanımlanır. Merkür bu burcun 15. derecesinde yücelme durumundadır. Bu burçta birinci dekan yöneticisi Güneş’ tir. Ardından ikinci dekan yönetici Venüs’tür. Üçüncü dekan yöneticisi ise Merkür olarak kabul edilir. Niteliklerine baktığımız zaman başak burcu; topraksı, soğuk, melankolik, kuru, kısır, dişil, gecesel, güney burcu toprak üçlüsünden kabul edilir. Kısmi karanlığı anlatır dersek doğru olur.

Başak Burcuna Genel Bakış

Fiziksel açılardan baktığımız zaman, başak burcu; güler yüzlü, orta boylu ve ince yapılara sahip, kırmızıya çalan kahverengi ten rengi ve koyu kumral veya siyah saçlara sahip, beğenilen veya sevimli diyebileceğimiz yapıda ama güzel olmayan bir yaradılışta, tiz sesli, ister kız ister erkek olsun nüktedan, ağzı sıkı bir mizah anlayışına sahip olup, olayları ve insanları yargılayan ve hakkında iyi konuşan, özenli ve tarihe geçmiş bir yapıdadır.

Tavır olarak baktığımız zaman, başak burcu; iyi huylu, cömert, bilgili, güvenilir, araştıran ve birçok şeyden haberdar olan, yargıç, oyuncu ve düşünceli, canlı, dansa ve müziğe istekli yapısı dikkati çeker.

Bu burçta doğanlar, alçak gönüllü, esrarengiz ve ilgi çekici konulara meraklı yapısıyla, temkinli davranan kişi ve kişiler olmaktadır. Genellikle hayatları renkli olup, merakları sayesinde yeni şeyler öğrenmeye ve görmeye hevesli olurlar. İnsanların mal varlıklarını idare eder ve inançlı, hakkaniyetli olurlar. Ev hayatlarında iyi yer ederler. Yazar olabilir, konuşma ve hesap yapma konusunda büyük beceriler gösterebilirler. Öğrenmeye hevesli yapıları sayesinde orta yaşlara geldiklerinde başarıya sahip olmaları olası durumdur.

Başak Burcu Özellikleri

Başak burçları değişken bir burçtur. Dünyayı ve kendini değiştirmeyi amaçlar. Ayrıca işini yaparken de gözler önünde olmaktan hoşlanmaz ancak değişim sağlayabilme başarısı onun için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu burç patron olmak konusunda ısrarcı bir yapıda olmaz liderlikten ziyade etkin olmayı ve başarılı olduğunu bilmesi önemli husustur. Yaptığı planlar iyi gidiyor olsa bile işlerin ters gitme olasılığını düşünür. Bu durum astroloji haritasında ve burçlarında yer alan birçok burçtan ziyade başak burcunun aklını meşgul eder. Hiçbir şeyin gözden kaçmaması açısından hesaplarını ve planlarını ayarlayarak olası kötü durumlarla karşılaştırıldığında kontrol altına almak istemeyi amaçlar. Detaylar üstün bakış açısına etkin gelebilir.