Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç tutmanın faydaları son zamanlarda bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. İnsan vücuduna yararları saymakla bitmeyen oruç, sindirim sistemine, karaciğere, insan zihnine, cilt kanserina, metebolizmaya ve kansere kadar ruhsal ve bedensel saymakla bitmeyen bir çok faydası var. Şimdi detaylı biçimde oruç tutmanın sağlığa faydaları neler hemen inceleyelim.

Oruç Tutmanın Metebolizmaya Faydası;

Oruç tutmak, sindirim sistemini düzenleyerek metebolizmanızın hızlanmasına, kalori yakımının hızlanmasına yardımcı olur. Özellikle metebolizması yavaş olan insanlar için diyetisyenler bile oruç tutmayı öneriyorlar.

Oruç Tutmak Ömrü Uzatır;

Oruç tutmanın faydaları saymakla bitmez demiştik. Evet bunlardan birisi de insan ömrünü uzatması. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu az yemek yiyen insanların daha fazla yaşadığı kanıtlanmış bir gerçek. Ayrıca 30 gün boyunca devam ettiği için de bünyenize açlığa direnme gücü kazandırır. Nefsinizi terbiye eder.

Oruç Tutmanın Mide ve Bağırsaklara Faydası Nelerdir?

Oruç tutarken vücut gün boyunca aç kalacağı için 11 ay boyunca yorulmuş olan mide ve bağırsaklarınız derin bir nefes alır. 1 ay da olsa dinlenmiş olan organlarınız, kendini yenileme ve düzeltme fırsatı bulur. İftar ve sahur saatlerinde ölçülü yemek yemenin gastrit’e iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır.

Oruç tutmak vücudunuzun sürekli olarak sindirimle uğraşmayacağı için zararlı hücrelerinizi müdahale etme fırsatı bulur. Böylece kanser hücrelerinin başlamadan yok edilmesine yardımcı olur.

Bunlar oruç tutmanın sadece birkaç yararı, söylediğimiz gibi oruç tutmanın faydaları saymakla bitmez. Hepinize hayırlı ramazanlar, hayırlı oruçlar diliyoruz.