Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

ağız ve diş bakımı

Ağız ya da diş bakımı dendiğinde pek çoğumuzun aklına yalnızca fırçalamak geliyor. Oysa her gün binlerce bakterinin istilasına uğrayan ağız içimizi temizlemek, ayrıntılı ve özenli bir işlem gerektirir. Tabi bu noktada kullandığımız teknikler ve temizleyicilerin önemi de büyüktür.

Dişler Doğru Fırçalanmalıdır

Pek çoğumuz diş fırçasına macun koymadan önce ya da koyduktan sonra ıslatıyoruz. Doğru bir diş ve ağız bakımı için kuru fırçanın üzerine, bezelye büyüklüğünde macun koyulmalı ve dişler, 45 derecelik açıyla, diş etinden dişe doğru yuvarlak hareketlerle fırçalanmalıdır. Ön kısımlardan arka kısımlara doğru aynı teknikle dişler iyice fırçalanmalıdır. Eğer bu aşamada diş eti kanamaları görülüyor ise, diş etlerinizde bir sağlık sorunu geliştiğinden şüphe etmelisiniz ve doktora görünmelisiniz. Çünkü sağlıklı bir diş eti çok sert darbeler almadıkça kanamamaktadır.

Arka kısımlarda, çiğnememize yardımcı olan dişler, fırçayı ileri geri hareket ettirmek üzere fırçalanır. Pek çok kişi fırça üzerine boydan boya macun koyduklarında fırçalama işleminin daha sağlıklı olacağınız düşünürler. Aslında bu tamamen bir yanılgıdan ibarettir. Çünkü bezelye büyüklüğünden daha fazla macun kullanmak, ağızda büyük bir ferahlık oluşturacak ve etkin bir temizleme sağlanmadan işlemin bitmesine neden olacaktır.

Dişler fırçalandıktan sonra, yanak ve dil yüzeyi de temizlenir ve ağız bol su ile durulanır. Bu noktaların temizliği için fırçanızın arka, pütürlü yüzeyini ya da direkt fırça kısmını kullanabilirsiniz. Fırçanın ulaşmadığı noktalar ve diş araları ise eczanelerden edinebileceğiniz ipler ile temizlenmelidir.

Ağız Bakım Ürünleri Kullanılmalıdır

Bilindiği üzere diş macununda florür bulunmaktadır. Zaten diş bakımı ve temizliğini sağlayan da bu maddedir. Fırçalamanın ardından ağzı su ile durulamak yenide ağız bakım ürünü olan gargara kullanmak, florürü daha etkin kılar. Bu da gerçek ağız ve diş bakımının sağlandığını gösterir.

Eczanelerden satın alabileceğiniz gargaralar ile hem ağız içinde bakteri oluşmasına müsait ortam ortadan kaldırılır, hem daha ferah ve temiz bir nefes sağlar hem de florürün uzun süre dişleri korumasına yardımcı olur. Hatta dişlerinizi fırçalamanın imkânsız olduğu noktalarda bu gargaralar ile sağlıklı bir ağız bakımı sağlayabilirsiniz.

Karbonat ve Tuzdan Uzak Durulmalıdır

Diş bakımı nasıl yapılır ya da dişler nasıl beyazlatılır gibi bir arama yaptığınızda karşınıza tuz ve karbonat gibi ürünler çıkacaktır. Bu ürünler doğal olduğu için kullanımında herhangi bir sakınca olduğu düşünülmez. Ancak bu ürünlerin diş minesine daha kolay ulaşabileceğini ve diş minesine zarar verebileceğini unutmamakta fayda bulunuyor. Bunun yerine içerisinde bir miktar florür ile birlikte beyazlatıcı maddelerin de bulunduğu diş macunlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca eczanelerden de diş pastaları edinebilirsiniz. Ancak diş pastaları içinde bulunan florür miktarı çok daha fazla olduğundan, günlük kullanım için önerilmemektedir. Daha haftada birkaç kez kullanıma uygundur.

Ayrıca günde 4 – 5 kez, yani her öğünden sonra dişleri fırçalamak da yine diş minesini aşındıran nedenlerden biridir. Günde en fazla 3 kez dişleri fırçalamak yeterli olacaktır. Her fırçalamada yaklaşık 2 dakika harcanmalı ve yatmadan önce muhakkak dişler fırçalanmalıdır. Çünkü ağız içinde bakteri oluşumu en çok uykuda gerçekleşmektedir.