Bal Maskesinin Cilde Faydaları

Bal Maskesinin Cilde Faydaları

Doğanın yenilenmesine, meyve ve sebzelerin bolluğuna neden olan bu minik canlıların bizlere sunduğu tatlı mı tatlı armağanı bal vücudumuz için oldukça önemli bir besin öğesidir. Ayrıca dermatologlarca test edilen vücut bakım kremlerinde ve yüz maskelerinde kullanılır. Gelin bal maskesinin cilde faydaları, bizlere nasıl yarar sağlayacağını birlikte inceleyelim.

Bal Maskesinin Faydaları

Özellikle yağlı ciltlerdeki siyah nokta ve sivilce gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulundurduğu aminoasitler, doğal şeker ve vitaminler cilt tarafından oldukça kolay emilir. Bu yüzden parlak ciltlerin gizli sırrı bal ile yapılan maskelerdir. Nemli bir cilde sahip olmanız için gereken bal tahriş olmuş ciltler içinde onarıcı etki gösterecektir.

1) Düzenli olarak kullanıldığında ciltte parlaklık ve pürüzsüzlük sağlar.
2) İçeriğinde bulundurduğu aminoasitler sayesinde sivilce oluşumunu engellerken önceden oluşmuş sivilcelerin lekelerini de ortadan kaldırır.
3) Ciltteki ölü hücreleri yok ederek cilt sağlığınızı korur.
4) Gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.
5) Cildin kendini yenilemesini sağlar.
6) Yağlı ciltlerin yağ dengesini düzenlerken kuru ciltlerde nemlendirici görevi üstlenir.
7) Güneş yanıklarını tedavi eder ve lekeleri kaybeder.
8) Yaşlılık etkilerini azaltır, daha genç bir görünüm sağlar.

Sürekli yapılan makyajın ciltte oluşturduğu etkileri ortadan kaldırarak cildin dinlenmesi sağlamak için bal maskesi yapmak gereklidir. Bal maskesinin faydaları konusuna değindikten sonra basit maske tariflerimize geçebiliriz.

Limonlu Bal Maskesi Tarifi

Kullanım alanının fazlalığından dolayı en sık yapılan maskelerden biridir. İki çay kaşığı limon ve balı karıştırarak yüzümüze uygulayabiliriz. Maskemiz yüzümüzde yaklaşık olarak 10 dakika kalmalı ve daha sonra ılık bir suyla iyice temizlenmelidir. Bu uygulamanın sürekli yapılması halinde sivilce oluşumunu azaltacak ve siyah noktalar için etkili bir çözüm olacaktır.

Yoğurtlu Bal Maskesi Tarifi

Birçok maske üreticisinin kullanmış olduğu formüllerden birisidir. Cildi bakımı için oldukça yararlı olan bu maskenin yapılışı ve uygulaması oldukça zahmetsizdir. İki çay kaşığı yoğurt ile bir çay kaşığı bal karıştırılarak hazırlanmaktadır. Masaj yaparak uygulamanız etkisini artıracaktır. On beş dakika boyunca cildinizde kalması ve soğuk su ile durulanması gereklidir. Her gün düzenli olarak yapıldığında etkilerini daha net hissedeceksiniz.

Oldukça besleyici özelliği de olan bu maskenin cilt tonunu eşitleme, ölü deriyi temizleme, hücrelerin yenilenmesini sağlama gibi faydalı özellikleri bulunmaktadır.

Sivilce Maskesi Tarifi

En sık karşılaştığımız cilt sorunlarından olan sivilceleri doğal tariflerle ortadan kaldırmanız mümkündür. Bal maskesinin faydaları bu konuda da sizlere yardımcı olacaktır.

Aktardan alacağınız muskatı havanda döverek toz haline getirmelisiniz. Bir çay kaşığı doğal bal, yarım çay kaşığı limon suyu (Limon suyunu kendiniz sıkın. Hazır limon suları etkili olmayacaktır.) ve yaklaşık yarım çay kaşığı tarçın güzelce karıştırılır. Yoğun bir kıvam haline geldiğinde maskenin olduğunu anlayabiliriz. Göz çevreniz haricinde yüzünüzün her yerine sürebilirsiniz. Yaklaşık kırk beş dakika yüzünüzde kalması gereken maskeyi süre sonunda ılık suyla temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu maske peeling etkisi sağlayacak ve derinizin yenilenmesini kolaylaştıracaktır.