Cildi Yaşlandıran Etkenler

cildi yaşlandıran etkenler

Bazı insanlar olduğu yaştan daha genç ya da daha yaşlı görünebilmektedir. Genellikle bu duruma sebep olarak; giyim tarzı, saç rengi ya da tavırları gösterilmektedir. Aslında bu büyük bir yanılgıdır çünkü insanı yaşlı gösteren şey cildidir. Çeşitli sebepler dolayısıyla, cilt daha erken yaşlanabilir. Peki, cildi yaşlandıran etkenler nelerdir?

Cildi Yaşlandıran Sebepler Nelerdir?

Çeşitli çevre koşulları cildin yaşlanması hızlandırmaktadır. Ayrıca kişiler yaptığı bazı olumsuz davranışlarda cildin yaşlanma hızını arttırabilmektedir. Peki cildi yaşlandıran etkenler nelerdir?

  • Hızlı alınan kilolar veya hızla verilen kilolar cilt yapısını olumsuz etkilemektedir. Deri yapısı gereği kilo aldıkça gerilmekte ve kilo verdikçe gevşemektedir. Sık sık bu durumun yaşanması da cildi yıpratmakta ve cildin hızlı yaşlanması sorununa neden olmaktadır.
  • Uyku düzeni oldukça önemlidir. Cilt hücreleri genellikle uyku sırasında yenilenmektedir. Yetersiz ve havasız bir ortamda cilt hücreleri sağlıklı bir şekilde yenilenemez. Bu sebepten dolayı nem miktarı yeterli seviyede olan bir odada uyuyun. Ayrıca uyku saatlerinizi de iyi ayarlayın.
  • Çakma ve ikinci sınıf cilt ürünlerini kullanmayın. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz ve sırf günü kurtarmak için kullandığınız sahte kozmetik ürünleri, ileriki dönemlerde daha büyük sağlık problemleri ve yaşlı bir cilt yapısı olarak karşınıza çıkacaktır.
  • Olabildiğince hayatınızdan stresi çıkartın. Stres sadece cilt için değil bütün vücut için de zararlı bir olaydır.
  • Alkol tüketimini olabildiğince hayatınızdan çıkartın. Eğer hayatınızdan tamamen çıkartamıyorsanız, en azından miktarını azaltın.
  • Beslenme düzenine dikkat edin. Sağlıklı beslenen insanlar her anlamda daha sağlıklı gözükmektedir.
  • Sigara içmeyin. Sigaranın zararlarını anlatmaya kalksak zaten yazımızın dışına çıkmış oluruz. Sigara içen kişiler, sigara içmeyen kişilere göre yaklaşık 5 kat daha yaşlı bir cilt yapısına sahip olmaktadır. Ayrıca yine sigara içen kişiler, içmeyenlere göre daha fazla kırışıklıklara sahip olmaktadır. Ayrıca sigara içmeseniz bile sigara içilen kapalı ortamlardan uzak durmaya çalışın.
  • Güneş yanıklarına dikkat edin. Özellikle yaz aylarında sık sık karşılaşılan bu durumdan korunmak için mutlaka güneş kremi kullanın.