Cilt Kurumasının Nedenleri

cilt kurumasının nedenleri

Genellikle insan cildi, kış aylarında havanın soğuk olmasından dolayı hızlı bir şekilde gerilmekte ve bunun neticesinde kurumaktadır. Biz kadınlar için cilt bakımı oldukça önemlidir, kış aylarında cildimizin daha kolay kurumasından dolayı özellikle biraz daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Peki, kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız cilt kuruluğu belirtileri nelerdir?

Cilt Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Cilt kuruluğu problemi yaşayan kişilerin derileri hafif gri bir ton almaktadır. Cilt kuruluğu seviyesi arttıkça ciltte pul pul dökülmeler ve saçlarda kepeklenme görülmesi olasıdır. Ayrıca özellikle el bölgesinde yaşanan cilt kuruluğu problemlerinde çeşitli yarıklar meydana gelebilmektedir. Peki, cilt kuruluğu nasıl önlenir?

Cilt Kuruluğundan Korunmanın Yöntemleri

  • Eldiven takmak: Özellikle kış aylarında yapılması gereken önlemdir. Genellikle kış aylarında vücudunuzun her yerini kapatırsınız fakat elleriniz hep açıktadır. Eldiven takarak ellerinizi sıcak tutabilir ve ellerinizde yaşanacak cilt kuruluğu problemlerinden kaçınabilirsiniz.
  • Duş süresi: Özellikle kış aylarında duş sürelerinizi kısa tutmaya çalışın. Havanın soğuk olması ve sürekli sıcak suya maruz kalmanız cilt kuruluğu problemlerine yol açabilir.
  • Bol giyinin: Dar giysiler cildinizi tahrip ederek, cilt kuruluğuna yol açabilmektedir. Bu sebepten dolayı özellikle kış aylarında bol kıyafetler giymeye özen gösterin.
  • Evinizi Nemlendirin: Özellikle evde uzun zaman geçiren kişilerin yapması gereken eylemdir. Bunun için çeşitli nem sağlayıcı cihazlar bulunmaktadır. Eğer herhangi bir cihaz almak istemiyorsanız, ıslak bir havluyu kaloriferin üstüne koyun. Bu durum odanızın nemlenmesini sağlayacaktır.