Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

cilt lekeleri nasıl geçer

Cilt lekeleri tıp literatüründe cilt yüzeyinde bulunan anormal renk farklılıkları olarak tanımlanır ve cilt lekesi oluşumu pek çok sebebe bağlanabilir. Ciltte bulunan lekeler renk yapısını bozduğunda ötürü hem erkeklerde hem de kadınlarda ciddi estetik kaygılara sebebiyet verebiliyor.

Cilt Lekeleri Neden Olur

– Özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmadan fazla güneş ışığına maruz kalınması durumunda cilt lekeleri artmaktadır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak yalnızca cilt lekelerine değil ciddi cilt sorunlarına da yol açabilmektedir.

– Enfeksiyona bağlı bazı hastalıklar geçirmişseniz zaman zaman sonraki evrelerde kendini cilt yüzeyinde belli ederek nüksedebilmektedir.

– Her hastalıkta olduğu gibi cilt hastalıklarının veya cilt lekelerinin de genetik olarak taşınması söz konusudur. Buna en iyi genetik örneği İskandinav ülkelerinden verebiliriz.

– Hamilelik, hormonal ilaç kullanımı gibi durumlarda da hormonlarda meydana gelen değişiklikler ciltte lekelenmelere sebep olabilmektedir.

– Özellikle doğum kontrol, östrojen veya kortizon ilaçları da hormonal değişikliklere sebep olduğundan ötürü ciltte lekelenmelere ve beneklere sebep olabilir.

– Yaşlanmaya bağlı olarak cilt hücrelerinde meydana gelen değişiklikler de cilt lekeleri oluşumuna sebep olabilir.

– Ergenlik yaşlarında sıklıkla görülmekle birlikte ciltte akne, siyah nokta oluşumu ve aknelere müdahale edilmesi daha sonrasında yara haline gelerek ciltte leke oluşumunu doğuracaktır.

– Güvenilir olmayan, bilinmeyen ve kalitesiz kozmetik ürünlerin kullanımı ciltte yalnızca leke değil, geri dönüşü olmayan ciddi hasarlara ve yaralara da sebep olmaktadır.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Öncelikle cilt lekeleri oluşmadan önce önlem alınarak oluşumu engellenebilir ve cilt lekeleri için yapılması gereken en iyi hamle onların oluşumunu önlemektir. Özellikle yaz aylarında cilt lekeleri için çözüm güneş kremi kullanmaktır. Cilt lekeleri oluştuktan sonra müdahale edilmek isteniyorsa bu cilt leke maskesi ile de mümkündür fakat düzenli periyotlarla uygulanması gerekmektedir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalınması halinde cilt pigmentleri zarar görür ve deformasyona uğrayarak lekelenme yaratır. Fakat düzenli güneş kremi ve bakım yağları kullanıldığında güneşe karşı hassasiyet azalacak ve leke oluşumu en aza hatta sıfıra indirilmiş olacaktır.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Kürler

Cilt lekeleri için maske tariflerimizi sizler için derledik. İşte cilt lekeleri için kolayca hazırlayabileceğimiz cilt maskeleri :

Limon Maskesi

limon maskesi

Limon yapısı gereği kendiliğinden asit içerdiği için lekeler üzerinde açıklaştırıcı etki yapar ve pigmentleri yumuşatır. İçeriğinde barındırdığı ve sitrik asit adı verilen asit, koyu lekelerde bulunan hücreleri öldürür ve yeni hücre oluşumunu sağlar.

Bir pamuğu limona batırdıktan sonra lekelerin bulunduğu bölgelere yumuşak hareketlerle uyguladıktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve var ise nemlendirici kremlerle bakım uygulayın. Limon maskesini günlük düzenli periyotlarla uyguladığınızda koyu lekelerde azalmayı gözlemleyeceksiniz.

Siyah Lekeler İçin Maydanoz Maskesi

maydanoz maskesi

Cilt lekeleri için üretilen çoğu kozmetik maske ve kürler maydanoz bazlı hazırlanmaktadır. Maydanozları doğradıktan sonra havanda döverek bi kaba alın ve üzerinde limon suyu ekleyerek karıştırın. Göz çevresine değdirmemek suretiyle tüm yüzünüze uygulayın ve 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Nemlendirici veya yumuşatıcı bir bakım kremi uygulayın, haftada bir veya iki defa uygulayabilirsiniz.

Tüm bu maskeleri uygulamadan evvel bir cilt uzmanına danışmanız sizin için en faydalı hareket olacaktır. Özellikle kimyasal içerikli ürünler kullanmadan önce alerjik reaksiyonlara karşı lokal testler yapmanızı veya bir hastanede yaptırmanızı öneririz. Testlerden olumlu sonuçlar aldığınız takdirde düzenli periyotlarla uygulamaları gerçekleştirdiğinizde 2 haftaya kadar etkisini göreceksiniz. Uygulamalar esnasında cildinize nazik davranmanız en doğrusu olacaktır aksi takdirde ciltte kızarmalara ve tahrişe sebep olabilir