Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir

dudak çatlamasına ne iyi gelir

Kış aylarının kendini iyiden iyiye hissettirmesi ile birlikte dudak çatlaması pek çok insanın sorunu olmaya başladı. Elbette dudaklar yalnızca soğuk havalarda çatlamıyor. Aynı zamanda A vitamini eksikliği, vücudun susuz kalması, burun tıkanıklığı ve asitli içecekler tüketmek de dudak çatlaması temel nedenleri arasındadır.

Dudak çatlaklarını doğal yöntemler ile tedavi etmek mümkün. Üstelik herkesin evinde bulunan, doğal ve bitkisel ürünler, kısa sürede dudakların daha nemli ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey doğal karışımları tarifine göre hazırlamak ve biraz da sabır. İşte dudak çatlaklarına iyi gelen o kürler.

  • Toz Şeker, Bal Karışımı

Toz şekerin ölü deriyi vücuttan uzaklaştırdığı bilinir. Üstelik dudaklara uygulanacak olan toz şeker, bal karışımı hücre ölümünün de önüne geçmektedir. Yapmanız gereken tek şey bir yemek kaşığı toz şeker ve bir yemek kaşığı doğal balı karıştırmak. Karışım pürüzsüz bir hale gelince dudaklara uygulamalı ve 15 – 20 dakika kadar beklemelisiniz. Ilık su ve doğal temizleyiciler ile kürü 15 – 20 dakika sonra dudaklarınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Haftada 2 kez bu kürü uygulamak yeterli olacaktır.

  • Salatalık Suyu

Salatalık da nem bakımından oldukça bonkör doğal ürünlerden biri. Kurumuş dudaklarınıza eski nemini ve görüntüsünü geri kazanmak için taze bir salatalığı ortadan ikiye ayırabilir ve iç kısmını dudaklarınızın üzerine koyarak bekletebilirsiniz. 15 – 20 dakika beklettikten sonra dudaklarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz. Haftada 2 kez salatalık suyunu dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

  • Organik Bal Uygulaması

Eğer dudak çatlamasına ne iyi gelir şeklinde bir arama yaparsanız bal hemen her sayfada karşınıza çıkacaktır. Çünkü bal hem anti bakteriyel özelliği, hem de yoğun nemlendirme gücü sayesinde dudak çatlaklarınızı en hızlı onaran besindir. Üstelik bir ilacın yan etkisinden kaynaklı dudaklarınız çatlamış olsa dahi balı korkmadan uygulayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta balın doğal olmasıdır. Bir tatlı kaşığı doğal balı dudaklarınıza yedirin ve 20 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu kürü haftada 2 – 3 kez uygulayabilirsiniz.

  • Süt, Gül Yaprağı Karışımı

Eğer dudaklarınızda kuruluğun yanı sıra tahriş de söz konusu ise bu karışım tam size göre. İhtiyacınız olan taze bir gül ve 1 su bardağı da süt. Sütü biraz ısıtıp içine gülün yapraklarını atılır. 30 dakika bekletildikten sonra yapraklar sütün içinden çıkarılır ve havanda ezilir. Lapa haline getirilen bu yapraklar kurumuş dudakların üzerine uygulanır. 20 dakika sonra dudaklarınızı ılık bir su ile temizleyebilirsiniz. Bu kürü haftada 1 kez uygulamanız sağlıklı dudaklara sahip olmak için yeterli olacaktır.

  • Aloe Vera Bitkisi

Aloe Vera bitkisini çiçekçilerden kolayca edinebilirsiniz. Bu bitkinin yapraklarında bulunan yoğun sıvı, yıllardır saç ve vücut bakım ürünlerinde kullanılıyor. Yaprağını kırıp içindeki sıvıyı çay kaşığı yardımı ile çıkarabilir ve dudaklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Dudaklarınız bir krem gibi bu sıvıyı emecektir. Haftada 2 kez yapacağınız Aloe Vera bakımı dudaklarınızın eski haline kavuşmasını sağlayacaktır.