Dudak Uyuşması Neden Olur?

dudak uyuşması neden olur

Dudak uyuşmasının tıptaki karşılığı dudak parestezisidir. Dudak uyuşmaları genellikle kısa kısa ataklar gibi gözükebilir fakat tedavi edilmezse bu durum kalıcı bir hale dönüşebilir. Eğer dudak uyuşmalarınız varsa ve bu durum sık sık başınıza geliyorsa ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Peki, dudak uyuşması neden olur?

Dudak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Dudak uyuşmasının birçok farklı sebebi olabilir. Biz sizler için bu yazımızda dudak uyuşmasına sebep olabilecek en yaygın nedenleri derledik.

İşte dudak uyuşmasına sebep olan nedenler;

  • Eğer vücudunuzda kan dolaşımı zayıfsa bu durum dudak uyuşmasına sebep olabilir.
  • Dudak uyuşmasının en temel sebebi besinlere veya mevsimlere duyulan alerjidir. Genellikle vücudun alerji duyduğu besini yedikten sonra dudakta uyuşma ve kaşıntı belirir. Bu durum kısa sürelidir ve genel olarak bir tedavisi yoktur. En kolay tedavisi, alerji duyulan besinin tüketilmemesidir.
  • İnsanların dudakları oldukça hassastır. Özellikle soğuk ve kurak kış günlerinde dudaklarınızın kuruduğunu hissetmişsinizdir. Ya da sıcak yiyecekler tüketirken dudaklarınızın uyuştuğunu fark etmişsiniz. Bu durumun önüne geçebilmek için ne çok sıcak ne de çok soğuk yiyecekler dudaklara değdirilmemelidir.
  • Bazı mineral eksikliklerinin de dudakta uyuşma yaptığı kanıtlanmıştır. Bu durumlarda iyi bir sağlık hekimine danışıp, vücutta hangi mineralin eksik olduğu belirlenmeli ve o mineralin takviyesi yapılmalıdır.

Dudak Uyuşması Nasıl Geçer?

Dudak uyuşmasının geçmesi için öncelikle bir doktora gidip uyuşmanın kaynağı belirlenmelidir. Dudak uyuşması kaynağı belirlendikten sonra o doğrultuda bir tedavi uygulanmalıdır. Örnek olarak; Eğer alerjik sebeplerden dolayı dudağınız uyuşuyorsa o besini tüketmemeniz en kolay çözümdür. Ya da sıcak besinlerden kaynaklı dudaklarınız uyuşuyorsa, sıcak besinleri dudağınıza değdirmemeniz bir çözümdür.