Evde Yapılabilecek Yüz Temizleyici Doğal Krem Tarifi

Evde Yapılabilecek Yüz Temizleyici Doğal Krem Tarifi

Yüz temizliği güzel görünmemiz ve cilt sağlığımız için oldukça önemlidir.  Bu yazımızda yüz temizleyici doğal krem tarifi hakkında bilgiler vereceğiz. Kozmetik olarakta satılan bu ürünler yerine evde kolayca hazırlayabileceğimiz doğal krem tarifi sayesinde cildimizi aynı zamanda daha parlak bir görünüme kavuşturmuş olacağız. Peki evde yüz temizleyici doğal krem nasıl hazırlanır ve hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Dilerseniz bu sorularımızın cevaplarına alt başlıklar halinde değinelim:

Doğal Yüz Temizleyici Krem Yapılırken Dikkat Etmemiz Gerekenler?

Bu tarz kremleri yaparken ya da alırken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta cilt tipimizdir. İşte evde doğal yüz temizleyici krem yaparken cilt tiplerine göre yapmamız gerekenler:

Normal Ciltler: Normal cilt yapısı için evde yapılabilecek doğal kreme 2 yemek kaşığı gül suyu ekleyebiliriz. Gül suyu içerisinde çok fazla vitamin bulunmaktadır ve bu vitaminler cildimizi zararlı etkenlerden koruyabilmektedir.

Kuru Ciltler: Bu cilt tipi için doğal kreme yarım kaşık kakao yağı eklememiz gerekmektedir. Eklenen bu kakao yağı ile birlikte cildimizin nemlenmesini sağlayabiliriz.

Yağlı Ciltler: Yağlı cilt yapısı içinse evde yapılan doğal krem içerisine alovera jeli eklenmesi oldukça önemlidir. Bu jel cildimizin yağlanmadan nemlenmesini sağlayacaktır.

Doğal Yüz Temizleme Kremi Nasıl Hazırlanır?

Doğal yüz temizleme krem tarifi için öncelikle aşağıda bulunan malzemeleri temin etmemiz gerekmektedir.

  • 1 çay kaşığı kadar tatlı badem yağı
  • Çeyrek fincan Hindistan cevizi yağı
  • 5 ila 10 damla kadar jojoba yağı
  • Çeyrek fincan kakao yağı
  • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
  • Çeyrek fincan shea yağı

Yukarıda bulunan malzemeleri temin ettikten sonra ağzı kapanabilecek bir kavanozun içerisine kakao shea ve Hindistan cevizi yağını koyun. Daha sonra tencerede suyu kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra içerisine bir bez yerleştirin. (bezi kavanozun tamamının direk suyla temas etmemesi için koyuyoruz.) Kavanozun içerisindeki yağlar eridikten sonra tencerenin içerisinden çıkarın. Sonrasında kavanozun  içerisine aloe vera jelini, jojoba ve tatlı badem yağını ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı temiz bir kaba alarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Doğal yüz temizleme krem tarifi