Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

göz altı kırışıklıkları nasıl geçer

Yaşlanmanın temel belirtisi olarak karşımıza çıkan göz altı kırışıklıkları daha genç yaşlarda da karşımıza çıkabilirler. Beslenme alışkanlıklarımız, sigara ve alkol tüketimi, stres gibi sorunlar kırışıklıkları tetikliyor olabilir. Cildin yaşlanmanın etkisiyle beraber incelmesi ve incelen derinin esnekliğinin artması ile göz altı kırışıklıkları oluşmaktadır. Bu sorunu tamamen çözmek maalesef mümkün değil fakat doğal içerikler ile azaltmak mümkündür. Yoğun makyaj kullanımı ve yüzün derinlemesine temizlenmemesi, uyku bozukluğu ve yoğun yüz hareketleri bu kırışıkların görünümünü artırmakta büyük rol oynamaktadır. Bu yazımızda sizlere evde hazırlayabileceğiniz pratik ve etkili doğal yöntemler ve göz altı kırışıklıklarına çözüm önerileri sunacağız.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Maske Tarifi

Göz altı kırışıklıkları için sizlerin kolayca hazırlayabileceği maske tariflerinden bahsedeceğim. Biz kadınların cilt güzelliğine oldukça dikkat ettiğimizi göz önüne alırsak ve eğer sizde göz altı kırışıklıklarına karşı önlem almak isterseniz bu maske tariflerini deneyebilirsiniz.

Havuçlu göz maskesi

A vitamini açısından oldukça zengin bir besin maddesi olan havuç göz altı kırışıklıklarını azaltmaya yarayan önemli bir etkendir.  1 adet havucun suyunu sıkın veya rendeleyin. İçerisine 1 çay kaşığı badem yağını ilave ederek yaklaşık 2 saat bu dolabında bekletin. Daha sonra bir pamuk yardımı ile bu karışımı göz çevrenize güzelce yedirin. 20-30dk bekletilen maskeyi sadece duru su ile temizleyin. Bu işlemi düzenli bir şekilde haftada 1 kere olarak uyguladığınız taktirde göz altı kırışıklıklarınızda gözle görülür bir azalma olacaktır.

Muz maskesi

A ve c vitamini bakımından çok fazla zengin olan muz göz altı kırışıklıklarına doğal çözüm ve çok etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda cildin yaşlanmasını da yavaşlatmaktadır. Olgun bir muzun yarısını çatal ile ezin ve 1 tatlı kaşığı doğal gül suyu ile karıştırın. Bu barışımı cildinizde yarım saat bekletmeniz gerekiyor. Daha sonra cildinizi ılık su ile temizleyiniz. Bu maskeyi haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı

Haftada 3 kere üzüm çekirdeği yağını göz çevrenize uygulayınız. Bu maskeyi gece uygulayıp cildinizde sabaha kadar bekleyin. Yıkama işlemi yapmadan cildinizin yağı emmesine izin verin. Düzenli kullanımda etkili bir yöntem olduğunu siz de göreceksiniz.

Hindistan cevizi yağı ve avokado maskesi

Olgun bir avokadonun çeyreği ve 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını bir kapta güzelce karıştıralım. Göz altı ve alnımıza uygulayıp yaklaşık 1-2 saat cildimizde bekletelim. Beklettikten sonra peçete ile temizleyip kalanı da masaj yaparak cildimize yedirelim. Maskeyi haftada en fazla 2 kere ve uygulama araları 2 gün olacak şekilde düzenli uygulayarak etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Salatalık maskesi

Annelerimizden gördüğümüz ve en eski yöntemlerden biri olan salatalık maskesi oldukça etkili ve pratik bir yöntemdir. Salatalık dilimlerini gözlerimizin üzerine koyarak yaklaşık yarım saat gözlerimiz kapalı bir şekilde bekleyelim. Bu uygulamayı haftanın her günü tekrarlayabilirsiniz.

Hintyağı ve limon maskesi

Yarım limonun suyu ve 1-2 çay kaşığı hintyağını karıştıralım ve daha sonra göz çevremize uygulayalım. Bu karışımı 20dk yüzümüzde bekletelim. Ilık ve ıslak bir havlu ile cildimizi temizleyelim. Bu maske yaşlanmayı yavaşlatacak ve göz altı kırışıklıklarının azalmasına yardımcı olacaktır.

Göz Altı Kırışıklığı İçin Tavsiyeler

Aynı zamanda şimdi size vereceğimiz ufak tavsiyeler ve uyarılar sayesinde göz altı kırışıklıklarının görünümünü azaltabilir ve cildinizin yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz. Böylece göz altı kırışıklıkları nasıl geçer sorunuza cevap bulmuş olacaksınız.

 • Güneş gözlüğü kullanımı
 • Güneşin altında uzun süre kalmaktan kaçınmak ve şapka kullanımı
 • Makyajı derinlemesine temizlemek
 • Düzenli ve yeterli uyku
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak
 • İçeriğinden emin olmadığınız krem ve ürünleri göz çevresine uygulamaktan kaçınmak
 • Güneş kremi kullanımı
 • Bol su içmek
 • Sağlıklı ve düzenli beslenme
 • Aşırı çay ve kahve tüketimini azaltmak
 • Doğal maske ve içeriklerin düzenli bir şekilde uygulanması
 • A ve c vitamini tüketimi