Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ?

Güneş yanığı vücudun uzun süre güneş ışıklarına doğrudan maruz kalması sonucu belirli bölgelerin akut iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Uzun süre güneşte kalan açık tenli insanlar için yaz aylarını çekilmez hale getirebilir. Bu nedenle güneş yanıklarına karşı dikkatli olması gerekmektedir. Lafı fazla uzatmadan güneş yanığına ne iyi gelir hemen bakalım.

Yoğurt; Hepinizin de bildiği gibi yoğurt güneş yanıklarına karşı en çok kullanılan uygulamalardan biridir. Cildi soğutarak rahatlama hissiyatı verir. Dolapta bekletilmiş soğuk yoğurdu vücudunuza doğrudan sürdükten birkaç dakika sonra ılık bi duşa girerseniz bu uygulamadan iyi bir verim alabilirsiniz.

Zeytinyağı; Kurumuş olan cildinizi yumuşatıp ağrıları hafifletmek için yanıklarınıza zeytinyağı sürebilirsiniz. Zeytinyağını sürdükten sonra ılık suyla ıslattığınız bir havluyu üstüne örtebilirsiniz. Bi süre beklettikten sonra havluyu cıkarıp ılık duşa girmenizi öneriyoruz.

Salatalık: Güneş yanığına maruz kalmış bölgelere ezdiğiniz salatalığı koyup yarım saat beklettikten sonra yıkamanız iltihaplı cildinizin rahatlamasına ve soğumasına katkı sağlayacaktır.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde direkt güneş ışığına çıkmamaya özen gösterip, güneş kremi kullanırsanız yanıklarınız bir hafta ile iki hafta içinde iyileşecektir. Yukarıdaki doğal çözümleri uygulayıp tekrardan güneşte yanmamaya dikkat edin. Herkese geçmiş olsun.