Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

kuru ciltler için bakım önerileri

Herkesin cilt tipi birbirinden farklıdır ve her cilt tipinin çevresel faktörlerden etkilenme durumu ayrıdır. Her cilt tipi için farklı bakım rutinleri gerekmektedir ve biz de bu yazımızda sizlere kuru ciltler için cilt bakımı önerileri vermeye çalışacağız. Kuru ciltler, özellikle kış aylarında çevre faktörlerinden olumsuz etkilenmektedirler. Her ne kadar yazın cilt kuruluğu yağlanma yapmaması açısından kişiye faydalı olsa da kış aylarında büyük problemlere yol açmaktadır. Kuru ciltlerin diğer cilt tiplerine nazaran daha yoğun bir cilt bakımı rutinine girmeleri gerekmektedir.

Genellikle bakım kürleri ve evde hazırlanan maskeler periyodik uygulamalarla kullanılarak cildi yumuşatır ve nem oranını düzenleyerek cilt çatlaklarının önüne geçebilir. Kuru ciltler için en önemli kavram nemdir ve maskelerin içeriği nemi artırmaya yönelik düzenlenmiş olmalıdır. Cildin havadan alamadığı nemi dışarıdan takviye ederek nem oranını düzenlemiş ve normale döndürmüş oluruz.

Kuru Ciltler İçin Maske

Cildinize herhangi bir sentetik veya doğal karışım uygulamadan önce vücudunuzun bir bölgesinde (alt kolun iç bölgesi bunun için uygundur) 10 dakikalık bir test yapmalısınız. Eğer bir maddeye karşı alerjik bir reaksiyon geliştirme ihtimaliniz var ise bu önceden belirlenmiş olur.

Zeytinyağlı Cilt Maskesi

zeytin yağı maskesi

Zeytinyağı nemlendirme ve yumuşatma fonksiyonuyla ün salan ve yumuşatırken cildi besleyen bir yağdır.

Malzemeler ve Uygulama:

1-2 damla lavanta yağının da desteği ile 2 çay kaşığı zeytinyağını birbirine karıştırarak uygulamaya geçebilirsiniz. Karışımı her gün uygulamanızda bir zarar görülmemektedir fakat uygulama sonrasına yüzünüzü veya uyguladığınız bölgeyi durulamak yerine bir peçete veya pamuk yardımıyla hafifçe silerseniz daha yararlı olacaktır.

Jojoba Yağı Makesi

jojoba yağı maskesi

Jojoba özü, Vücudumuzda dengeyi sağlayan cilt yağımız olan sebum ile aynı kimyasal yapıdadır ve vücuda dışarıdan uygulandığı takdirde de aynı etkiyi gösterecektir.

Malzemeler ve Uygulama:

Bir havlu alarak yüzünüzü yakmayacak sıcaklıktaki suya batırdıktan sonra, havluyu yüzünüzde 5 dakika bekletin ve 1-2 damla jojoba yağını cildinize dairesel hareketlerde fazla bastırmamak suretiyle uygulayın. Yaklaşık 10 dakika kadar cildinizde kaldıktan sonra yüzünüzü ılık su ile durulayabilirsiniz. Jojoba yağı terapisinin haftada 1 veya 2 defa uygulanması dermatologlar tarafından en makul ve sağlıklı periyot olarak belirlenmiştir.

Muz ve Hindistan Cevizi Maskesi

muz ve hindistan cevizi maskesi

B6, fosfor ve magnezyum açısından zengin bir meyve olan muz ve Hindistan cevizi kombine edildiğinde cildinizde oluşan ince çizgilere de, kuruyarak çatlamış bölgelere de fayda sağlayacaktır.

Malzemeler ve Uygulama:

1 adet muz ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizini lapa haline getirene kadar karıştırdıktan sonra cildinize uygularsınız ve 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkarsınız. Uygulama sonrasında cildinizdeki farklılığı gözlemleyebileceksiniz. Yıkama sonrasında fazla bekletmeden yumuşak bir havluya cildinize dokundurarak kurulayabilirsiniz.

Destekleyici Ürün Tonik

Tüm bu maskelerden sonra destekleyici olarak tonik de kullanabilirsiniz fakat sentetik tonik kullanacaksanız öncesinde yukarıda bahsettiğimiz cilt testini yapmanızı öneririz. Uygulamaları gerçekleştirirken cildinize nazik hareketlerle uygulamanızı tavsiye ederiz zira zaten kuru olan cildiniz baskı fazla olduğu zaman daha işlem bitmeden cildiniz zarar görebilir.

Daha fazla cilt bakımı önerileri için web sitemizde bulunan diğer kategorilerimize de göz atmayı unutmayın. Kür anlatımlarımız dan faydalanarak siz de kendi imkanlarınızla cildiniz için en uygun maskeleri ve bakım rutinlerini kolayca öğrenebilirsiniz.