Sigaranın Cilde Zararları

sigaranın cilde zararları

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Zaten bu durum sigara paketlerinin üstünde açık bir şekilde yer almaktadır. Sigara, uzun vadede kanser gibi hastalıklara sebep olurken kısa ve uzun vadede cilde ciddi zararlar vermektedir. Genellikle aşırı sigara içen kişilerin daha yaşlı gözüktüğü dikkatinize çarpmıştır. Bunun sebebi sigaranın cilt yüzeyini tahrip etmesinden kaynaklanmaktadır. Peki, sigaranın cilde zararları nedir?

Sigaranın Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sigaranın cilt üzerinde çok olumsuz etkileri vardır. Erkekler genellikle bu durumu fazla önemsemezler fakat kadınlar için cilt sorunları oldukça önemlidir. Dilerseniz sigaranın cilt üzerindeki olumsuz etkileri neler olduğunu maddeler halinde belirtelim. Umarım bu yazı sigarayı bırakmanıza vesile olur.

  • Cilt yapısının hızlı parçalanmasına yani hızlı yaşlanmasına sebep olur.
  • Vücuda büyük zararlar verdiğini biliyoruz. En büyük zararı da onarım sistemine vermektedir. Onarım sisteminin doğru çalışamaması da ciltteki yaraların geç iyileşmesine sebep olmaktadır.
  • Sigara dumanında bulunan yoğun zift, derinin gözeneklerinin kapanmasına sebep olmaktadır. Nefes alamayan deri daha cansız bir görüntüde olacaktır.
  • Sigara damarların daralmasına sebep olmaktadır. Bu durumda da vücudunuzun her bölümüne yeteri kadar kan gitmeyebilir. Bu durumda daha yorgun ve soluk bir görüntü sizi bekliyor olacaktır.
  • Sigara vücutta bulunan birçok organa zarar vermektedir. Organ işleyişinde oluşacak herhangi bir olumsuzluk, derinize de yansıyacaktır.

Ülkemizde devlet tarafından kurulan sigarayı bırakma hatları mevcuttur. Siz değerli okurlarımız arasından sigara kullananlar varsa, yakın zamanda bırakmaları en büyük temennimizdir.