Sırtta Kahverengi Leke Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sırtta Kahverengi Leke Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bilirkadin.com olarak siz değerli okurlarımız için bu yazımızda sık karşılaşılan, cilt problemleri arasında yer alan kahverengi lekelerden bahsedeceğiz. Öncelikle şunu söylememiz gerekir ki kahverengi leke nedenleri arasında bir çok sebep bulunmaktadır. Bu nedenler arasında en çok karşılaşılan ise vücudun güneş ışınlarına maruz kalmasıdır. Buna istinaden yine hamilelik ve strese bağlı olarak ciltte kahve rengi lekeler oluşmaktadır. Dilerseniz maddeler halinde sırtta karşılaşılan kahverengi lekelerin diğer nedenlerine değinelim, ardından kahverengi leke tedavisi için neler yapabileceğimizi açıklayalım.

Sırtta Kahverengi Lekeler Neden Oluşur?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kahverengi leke olmasının nedenleri arasında en sık karşılaşılan güneş ışınıdır. Diğer nedenleri ise şu şekilde sayabiliriz:

  • Yaşın ilerlemesi
  • Hamilelik kaynaklı hormonal değişim
  • Doğum kontrol hapları
  • Stres
  • Karaciğer hastalıkları

Sırtta Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Kahverengi lekelerin tedavisi için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bulmak çok önemlidir. Bundan kahverengi leke sorunu olan kişilerin öncelikle uzman doktora başvurmaları gerekmektedir. Eğer bu lekeler ciddi sağlık sorunlarından dolayı kaynaklanmayıp, güneş ışınları ve stres gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa aşağıda verdiğimiz yöntemleri denemeniz lekelerin azalması ve geçmesi için bizlere yardımcı olacaktır.

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer leke güneş ve stres gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmışsa lekelerin olduğu bölgeye yoğurt sürerek 10 dakika kadar bekletip , ardından soğuk suyla yıkamamız ve bunu günde 2 kere tekrar etmemiz lekelerin azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Kahve rengi lekelere faydalı olan diğer bir yöntem ise E vitamini içeren doğal yağları bu bölgeye sürmektir. E vitamini içeren bazı yağlar ise :Soya yağı, Buğday tohumu yağı, hindistan cevizi yağı olarak söyleyebiliriz.