Uçuk Nedir, Nasıl Geçer?

Uçuk Nedir, Nasıl geçer

Bu yazımızda uçuk nedir, uçuk nasıl geçer gibi soruların cevaplarına değineceğiz. Öncelikle uçuğun tanımını yapacak olursak: Genellikle ağız çevresinde veya ağız içinde çıkan, ağrılı ve rahatsız edici görünüme sahip salgınlar olduğunu söylemeliyiz. Uçuklar bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmekte fakat en yaygın bilinen nedenler arasında herpes virüsü ile zihinsel ve fiziksel yoğunluk bulunmaktadır.

Herpes virüsünün genellikle temasla yayıldığı bilinmektedir. Oldukça bulaşıcı olan herpes virüsü, hem görüntü hem de ağrı anlamında sinir bozucu olan uçuklara sebep olur. Ayrıca bu virüsün sebep olduğu uçuklar, oldukça zor geçen uçuklardır.

Uçuklar Herpes virüsününden dolayı oluşmasının yanı sıra aynı zamanda fiziksel veya zihinsel anlamda yoğun olan dönemlerde de ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi, bu dönemlerde bağışıklık sistemimizin zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Fakat bu nedenlerden dolayı çıkan uçuklar genellikle 1 hafta sonra kendiliğinden geçmektedir.

Uçuk Tedavisi İçin Hangi Yöntemler Uygulanabilir?

Uçuk tedavisi için bazı belirli başlı yöntemler vardır. Tabi bunların bazıları bilimsel olarak kanıtlanmış olan yöntemler olsa da bazıları da halk arasında ün salmış yöntemlerdir.

Uçuk tedavisi için şunları uygulayabilirsiniz;

  • Ufak bir aseton yardımıyla uçuklarınızı hızlı iyileştirebilirsiniz. Eğer elinizde aseton mevcutsa, kulak çöpünü asetonun içine bastırın daha sonrasında uçuğunuzun bulunduğu bölgeye sürün.
  • Nane yağı sürün. Yine bir kulak çöpü yardımıyla uçuğunuzun bulunduğu bölgeye nane yağı sürün.
  • Halk arasında bilinen en yaygın uçuk geçirici yöntemler arasında elma sirkesi yöntemide bulunmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için ufak bir pamuk yardımıyla uçuk çıkan bölge iyice temizlememiz yeterli olacaktır.
  • Uçuk çıkan bölgeye sarımsak sürülebilir. Bunun için sarımsağı iyice ezmeniz gerekmektedir. Daha sonra sarımsağı o bölgeye sürüp bir süre bekleyin. Daha sonrasında duş almanız iyi olabilir çünkü sarımsak kokusu üstünüze sinecektir. Bu durumda hoş bir koku oluşturmaz.