Yüzünü Sabunla Yıkamak

Yüzünü Sabunla Yıkamak

Güzel gözükmek şüphesiz cinsiyet fark etmeksizin herkesin vazgeçilmez düşüncesidir. Nitekim yüzümüzün parlak ve canlı durması güzel gözükmek adına da önemli bir noktadır. Genel olarak bakıldığı zaman binlerce insan bu parlaklığı ve canlılığı elde etmek adına pahalı bakımlar yaptırdığı gibi çeşitli ilaçlar kullanmaktadır. Oysa milyonlarca erkek ve kadın bu parlaklığı, canlılığı yakalamak için sabun kullanmaktadır.

Gün içerisinde uyumadan önce veya uyandığınız ilk anda sabunla yüzünüzü yıkamak kesinlikle vazgeçilmez bir alışkanlığınız haline gelmiştir. Elbette cildinizi güzelleştirdiğini düşünseniz de muhakkak aklınıza sabun ile yüz yıkamak zararlı mı sorusu gelmiştir. Peki, sizce zararlı mı yoksa faydalı mı? Sorunun cevabı sizleri gerçekten şaşırtacak cinsten.

Yüzü Sabunla Yıkamak Zararlı Mıdır?

Yüzü sabunla yıkamak faydalı bir işlemmiş gibi görünse de aşırı kullanımda ve bilincsiz ürün tercihlerinde ciddi cilt sorunların yol açmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre özellikle aşırı kullanımlarda ciltte tahriş etkisi yaratıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle de farklı sorun veya problemler oluşmaması için aşağıda yer alanlara dikkat etmelisiniz,

  • Hafta da üç veya dört kez yüze masaj yaparak sabun kullanılmalıdır,
  • Cildinize uygun sabunları tercih etmelisiniz,
  • Cildiniz için ilaç kullanıyorsanız sabun kullanmamalısınız,
  • Doktorunuz ile kullanacağınız sabun için fikir alışverişi yapmalı ve cildiniz için en uygun sabunu öğrenmelisiniz,

Yukarıda yer alanlara dikkat etmediğiniz takdirde sabununuz ne olursa olsun cildinize zarar verecektir.

Yüz İçin Sabun Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildi sabunla yıkamak konusunda tercih edeceğiniz ürünlerde dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Gelişi güzel bir şekilde kullanacağınız ürünler yukarıda da yer aldığı gibi çeşitli sağlık sorunları ile sizleri karşı karşıya bırakacaktır. Sağlık sorunları ve problemleri ile mücadele etmemek ve cildinizi güzelleştirmek adına aşağıda yer alan maddeleri ürün alırken göz önünde bulundurmalısınız;

  • Ciltte kuruluk olmaması için PH değeri 5 ile 5.6 arasında olan ürünleri kullanın,
  • Renkli sabunlar kimyasal maddeler içerdiği için doğal yağlarla ve tekniklerle üretilen sabunlar kullanın,
  • İçerisinde nemlendirici özelliği bulunan sabunları kullanın,
  • En az renkli sabunlar kadar tehlikeli olan kokulu sabunları kullanmayın,

Cildinizi temizlemek adına kullandığınız sabunlar herhangi bir tahrişe yol açıyorsa muhakkak doktorunuza başvurmalısınız. Bunun yanı sıra sabunların arındırıcı etkisi olsa da yüzünü tahriş ediyorsa yüz temizleme toniklerinden kullanabilirsiniz.