Hızlı Makyaj Yapma Teknikleri

hızlı makyaj yapma teknikleri

Özellikle çalışan veya okuyan kadınlar için makyaj süresini kısa tutmak ve bu yöntemleri bulmak bir avantajdır. Makyaj yapma süresinin kısalması hem zamandan kazanç hem de makyajda el becerisinin göstergesidir. Bazı kadınlar uzun uzun makyaj yapmayı sevse de çoğumuz için hızlı makyaj kısa sürede estetik sonuç veren bir uygulama olmalıdır.

Çabuk makyaj için gerekli olan uygulamalardan ve pratik makyaj için izlenmesi gereken yollardan bahsetmeye çalışacağız.

1.      Cilt Temizliği

Hızlı makyaj yapmak için öncelikle cildimizi temizlememiz gerekiyor, aksi halde uygulanan makyaj sağlam olmayacağı için bozulacak ve tekrara yol açacaktır. Ayrıca temiz yüzeye uygulanan makyaj fazla çaba sarf ettirmeden oturacaktır ve bu sebepten bir sonraki uygulamaya geçme süresi kısalacaktır. Yüzünüzü güzelce temizledikten sonra nemlendirici krem uygulayarak 1-2 dakika bekledikten hemen sonra makyaj uygulamanıza geçebilirsiniz. Böylece uyguladığınız makyaj cildinize homojen dağılarak daha natürel bir görünüm sağlayacaktır.

2.      Fondöten veya BB-CC Krem Uygulaması

Eğer cildinizde istenmedik lekeler, akne yaraları vb. düzensizlikler bulunuyorsa fondöten kullanmak hem cildinizi daha pürüzsüz bir görünüme ulaştıracak hem de renk dengesini sağlayacaktır. Eğer yüzünüzde bu tip lekeler yok ise BB veya CC kremler kullanarak da çok karı bir görüntü olmadan renk dengesini sağlayabilirsiniz.

3.      Gözaltı Çukuru ve Morluk Kapatma

Eğer gözaltı çukurlarınız veya gözaltlarınızda morluk bulunuyorsa güvendiğiniz bir markanın gözaltı kapatıcısını kullanarak kapama işlemi yapabilirsiniz. Fondöten veya BB krem üzerine uygulanan gözaltı kapatıcısı kusursuz bir görüntüye giden önemli aşamalardandır. Eğer surattaki akne izleri vb. gibi lekeler kapatılmadan makyaj uygulanırsa bozuk ve hoş olmayan bir makyaj elde edilecektir. Güvendiğiniz bir markanın gözaltı kapatıcısını kullanmayı unutmayın çünkü hassas olan göz bölgesinde kalitesiz kozmetik ürünlerin kullanımı alerjik reaksiyona ve hatta yaralanmalara sebebiyet verebilir. Kullanım sonrasında 5 dakika içerisinde kaşıntı veya yanma hissederseniz bol suyla yıkayıp hemen bir dermatolog ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

4.      Rimel Uygulaması

Göz alıcı bakışlar için illa ki bol dumanlı makyaj veya eyeliner kullanmaya gerek yoktur. Sadece doğru rimel seçimi ve doğru uygulama ile çarpıcı bakışlara sahip olabilir ve daha natürel bir makyaja sahip olabilirsiniz. Rimelinizi seçtikten sonra uygulama esnasında fırçayı kirpik diplerinden itibaren kullanmalısınız. Rimel yapışkan olduğu için kirpik uçlarından kullanmanız birbirine yapışık bir görünüm almasına yol açacaktır. Fakat kirpik diplerinden zikzak hareketlerle yukarı-içe doğru kıvırarak uygularsanız daha kalkık ve belirgin kirpikler elde edersiniz.

5.      Allık Uygulaması

Allık uygulaması kadınlarımızın pek özenle yapmadığı ve kötü sonuçlar elde ettiği bir uygulamadır. Doğal ve cilde uygun tonlar seçilmediği takdirde çok hoş olmayan ve fazla abartılmış bir makyaj haline gelecektir. Yanak bölgesinin doğal kızarıklığını korumak için allık uygulaması yaparken öncelikle cildinize uygun bir allık seçmelisiniz. Daha sonra yumuşak hareketlerle yanak kemiğinize yakın ve doğal kızarıklığı sağlayacak şekilde uygulamalısınız.

6.      Ruj Uygulaması

Ruj uygularken en başta dikkat edilmesi gereken nokta dış çizgilerdir. Bayanlar dudaklarını ruj ile dolgun göstermek isterken çok rüküş bir görüntüye sebebiyet verebiliyorlar. Dudak kalemi ile ruj tonlarının birbirine en fazla 2 ton uzaklıkla olması gerekmektedir. Aynı şekilde ruj seçimi de yapılırken cilde ve diş etlerine uygun renkler tercih edilmelidir. Uygulama sonrasında bir peçete yardımıyla fazlalık alınır.

Bunun haricinde aydınlatıcı kullanımı da yaygınlaşsa da her saniye kamera karşısında oyunculuk yapmıyorsak çok da gerekli bir uygulama değildir. Makyajın doğal çarpıcılığı için aydınlatıcı kullanımını gerekli bulmuyoruz.