Parfüm Nasıl Seçilir?

parfüm nasıl seçilir

Geçmişten günümüze gelen alışkanlıklardan birisi de parfüm sıkma alışkanlığıdır. Eski çağlarda bu olayın ismi parfüm olmasa da çeşitli güzel kokular yayan çiçekler ve bitkiler insanlar tarafından kullanılmıştır.

Parfüm kullanımı aslında toplumda önemli bir olaydır. Parfüm kullanan insanlar genellikle etrafa hoş kokular yayarlar ve bu insanların hoşuna gider. Tabi ki aksi olumsuzluklar da mevcuttur. Fazla ve abartı sıkılan parfüm, kapalı bir ortamda rahatsız edici olabilir. Ayrıca yine kapalı alanda başkalarını düşünmeden sıkılan parfüm, ortamda bulunan astım hastalarını veya nefes darlığı çeken insanları rahatsız edebilir. Peki, parfüm nasıl seçilir?

Parfüm Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu konuya girmeden önce renklerin ve zevklerin tartışılmaması gerektiğini belirtelim. Kimi insan ağır kokulardan hoşlanırken kimi insan da kalıcı ve hafif kokulardan hoşlanabilir. Kimi insan doğal kokulardan hoşlanırken kimi insan daha yapay kokular tercih edebilir. Bu sebepten dolayı öncelikle ne tipte kokulardan hoşlandığınızı kafanızda oturtmanız gerekiyor. Kafanızda oturttuktan sonra sizler için araştırdığımız bazı ipuçlarını kesinlikle okumanızda fayda var çünkü uygun parfüm seçim  için size oldukça faydalı olacak.

Parfüm seçimini kolaylaştıracak ipuçları şunlardır;

  • Parfümlerin belirli kalıcılık ve yoğunluk durumları vardır. Bunlar EDC, EDT ve EDP olarak geçmektedir. EDC yaklaşık 2 saat, EDT yaklaşık 4 saat ve EDP yaklaşık 6 saat kadar bir kalıcılığa sahiptir. Bunların dışında 24 saat kalıcılık sağlayan özel modellerde mevcuttur. İhtiyacınıza göre karar vermek sizlere düşmektedir.
  • Parfüm almaya giderken üstünüze ve boynunuza parfüm sıkmayın. Deneyeceğiniz parfümle karışması durumunda sizi büyük ihtimalle yanıltacak ve yanlış bir tercih yapmanıza sebep olacaktır.
  • Parfüm seçmeye giderken kendinizi baskıda hissetmeyin ve fazla koku denemeyin. Yaklaşık 6 civarında koku denedikten sonra kararınızı vermeye gayret gösterin.
  • Parfüm seçmeye giderken yanınızda sevgilinizi ya da yakın bir arkadaşınızı götürün ve onun da fikrini alın. Tabi ki onun fikrinin ikinci planda kalmasına özen gösterin. Sonuçta parfümü kullanacak olan sizsiniz.
  • Genellikle mevsimlere göre parfüm kokuları ayrılmaktadır. Yaz ayları için hafif kokular tercih ederken, kış ayları için ağır kokular tercih edilmektedir. Kış ve yaz ayları için iki ayrı parfüm kullanmanızda fayda vardır.