Hint Kınası İle Saç Boyama

Gerek saça farklı bir görünüm kazandırmak, gerekse doğal bir parlaklık elde etmek amacıyla sıkça saç boyalarından faydalanılır. Ancak yoğun kimyasal içeren bu boyalar, belli bir süre sonra saçta yıpranma meydana getirir. Özellikle dip boya alışkanlığı olan kadınlar, bir süre sonra saç uçlarının yıprandığını görebilirler.

Hint kınası aslında çok eski çağlardan bu yana kullanılan, hem saç hem de vücudu renklendiren, bitkisel içerikli bir boyadır. Saça ve cilde zarar vermeyeceği gibi, eski Hint uygarlıklarında bir çeşit tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktaydı. Günümüzde pek çok kadının severek Hint kınası ile saç boyama tekniğini kullandığı da biliniyor.

Hint Kınası İle Saç Boyası Nasıl Hazırlanır?

Hanımların en çok merak ettiği bir diğer konu ise Hint kınası saç boyası nasıl yapılır oluyor. Bildiğiniz üzere Hint kınaları küçük kutular içinde satılan, toz halindeki boyalardır. Dolayısıyla saç uzunluğuna ve yoğunluğuna göre birden fazla boya almanız gerekebilir. Boya dışında ihtiyacınız olan diğer malzemeler ise;

  • 1 tatlı kaşığı badem yağı,
  • Kıvam alıncaya kadar limon suyu,
  • Plastik bir kâse,

1 ya da 2 paket Hint kınasını plastik kâse içine boşaltın ve üzerine kına çamur kıvamına gelinceye kadar limon suyu ekleyin. Son olarak 1 tatlı kaşığı badem yağı ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Karışımın kimyasal boyalardan bir miktar daha koyu olması beklenir. Ardından kullanıma hazır olacaktır.

Hint kınası karışımızın içine limon yerine soğan suyu ekleyebilir ve daha koyu bir saç rengi elde edebilirsiniz. Ayrıca badem yağı yerine, yıpranmış saçlarınızı onarması için zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Tabi Hint kınası boyasını yalnızca ılık su ile hazırlayacağınızı da unutmamalısınız.

Hint Kınası Saça Nasıl Uygulanır?

Hint kınasının cilt ile teması, uzun süre leke kalmasına neden olabilir. Bu nedenle boyayı saçınıza uygulamadan önce muhakkak eldiven kullanmalı ve yüzünüzü kremler ile korumalısınız. Ayrıca saçlarınızı bir fırça yardımı ile iyice açmalı, klipsler ile küçük parçalara ayırmalısınız.

Parmak uçlarınız ile boyanı saç diplerinizden uçlara doğru yedirmeli ve gerektiği noktada tarak kullanmalısınız. Hint kınası saçı beyazlatır mı gibi bir endişeniz var ise birkaç boyamadan sonra bunu yenebilirsiniz. Çünkü Hint kınası tamamen doğal bileşenlerden elde edildiği için, kimyevi boyaların dezavantajlarını göstermeyecektir. Ayrıca Hint kınasının beyaz kapatma etkisi de oldukça yüksektir.

Hint Kınası Zararlı Mıdır?

Hint kınası normal kına ile aynı bitkiden elde edilmektedir. Ancak günümüzde piyasaya sunulan bazı hint kınalarının içerisinde kimyasal maddelerin olduğu ve bu maddelerin daha fazla renk kalıcılığı sağlamak adına kullanıldığı bilinmektedir. Katkısız ve doğal Hint kınalarının herhangi bir zarar yoktur. Ancak bu kimyasal kınalar saçlarda, kimyevi boya etkisi yaratacağından kullanımı önerilmez.

Saçı aşırı kuru olan kadınların da hem hint kınası, hem de normal kına ile saçını sık sık boyaması önerilmemektedir. Çünkü kına, saçın daha fazla kurumasına yol açabilir. Bunun dışında Hint kınasının bilinen farklı bir zararı yoktur.