Saç Beyazlaması Neden Olur?

Saç Beyazlaması Neden Olur?

Genellikle ülkemizde, saç beyazlaması bir yaşlılık belirtisi olarak kabul edilmektedir. Fakat saç beyazlaması her zaman yaşlılık sebebiyle oluşmaz. Lise ve üniversite yıllarında saçları beyazlamış birçok kişi görmüşsünüzdür. Peki, saç beyazlaması neden olur?

Saç Beyazlamasının Nedenleri

Aslında aklımıza gelen ilk sebep yaşlanmadır. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi yaşlanma tek kıstas ya da tek sebep değildir. Sizler için bu yazımızda saç beyazlamasına sebep olan nedenleri araştırdık ve sizler için ayrıntılı bir şekilde derledik.

İşte saçları beyazlatan nedenler;

  • Yaşlanma: Konumuzun başında da belirttiğimiz gibi ilk etken yaşlanmadır. Yaşlandıkça vücutta melanin üretimi azaldığından dolayı saç beyazlaması olmaktadır.
  • Aşırı hüzün: Bazen fiziksel olarak sağlıklı olmak ya da diri olmak yetmemektedir. İnsanlar ani üzüntülerde ve ani travmalarda ruhsal olarak büyük çöküntüler yaşayabilmektedir. Bu ruhsal çöküntüler saçlarda ani beyazlamalara sebep olmaktadır. Bu durum bazen kalıcı bazen de kısa süreli olabilmektedir.
  • Tiroit bezi bozukluğu: Tiroit bezi bozukluğunda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların başına saç dökülmesi ve saç beyazlaması gelmektedir. Tiroit bezinden kaynaklanan saç beyazlamasında doktor yardımıyla düzelme sağlanabilir.
  • Werner sendromu: Werner sendromu, kalıtsal bir erken yaşlanma hastalığıdır. Bu hastalığa sahip kişiler 15 yaşından sonra hızlı bir şekilde yaşlanma belirtileri gösterirler. Bu belirtilerden birisi de saçların beyazlamasıdır.
  • Genetik etkenler: Bazı durumlarda genetik etkenler sebebiyle erken yaşta saçlarda beyazlama yaşanabilir. Bu durumun genetik olup olmadığının anlaşılması için üst kuşaklar detaylıca incelenmelidir.

Saç Beyazlaması Geçer Mi?

Genellikle hastalar tarafından saç beyazlaması geçer mi gibi sorular fazlasıyla sorulmaktadır. Saç beyazlaması durumunun düzelmesi için öncelikle saç beyazlamasının sebebinin bulunması gerekmektedir. Genellikle aşırı üzüntü gibi sebeplerden oluşan saç beyazlamaları geçse de genetik etkenler ve Werner sendromu gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan saç beyazlamaları geçmemektedir.