Selülit Nasıl Geçer, Doğal Çözümler Nelerdir?

selülit nasıl geçer, doğal çözümler nelerdir

Selülitlerden kurtulmamız için öncelikle selülitin ne olduğunu ve oluşumuna sebep olan faktörleri incelememiz gerekiyor. Dilerseniz hiç vakit kaybeden selülit nasıl geçer, doğal çözümler nelerdir kısımlarına geçmeden önce selülitin ne olduğuna ve ne gibi durumlar sonucunda oluştuğuna geçelim.

Selülit Nedir?

Selülit, derinin altında bulunan yağ tabakası anlamına gelmektedir ve buna neden olan yağ dokusu tam tersi yöne doğru bağ dokusunu iterek portakal görünümde buruş buruş bir şekil almaktadır. Yağdan oluşan selülit tabakası insana sağlık açısından bir zarar vermez fakat estetik açıdan hoş olmadığı için selülitlerden kurtulmak istenir.

Bir kişide selülit oluşması için kişinin illa ki kilolu olması gerekmez hatta tam aksine sıfır beden diye tabir edilen zayıf yapılı kişilerde dahi selülitler sıkça görülmektedir. Fakat kilolu bir yapıya sahipseniz kilolarınızdan kurtulmak doğrudan selülitlerden de kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Selülitle alakalı bir diğer gerçek ise genetik olarak aktarımı söz konusudur ve yakın akrabalarınızda selülit problemi var ise ister kilolu olun ister zayıf sizde de selülit oluşma ihtimali çok yüksektir. Fakat genetik faktörü dışında eğer kötü besleniyorsanız yani bir beslenme düzenine sahip değilseniz ve her besinden faydalanmıyorsanız selülit oluşa ihtimali artacaktır. Fakat korkulanın aksine selülit tedavisi mümkündür ve düzenli bir yaşam da buna eklendiğinde kısa sürede selülit için doğal çözüm yöntemlerinden biri haline gelmesi mümkündür.

Selülit Oluşumuna Neden Olan Faktörler

  • Yavaş bir metabolizmaya sahipseniz yağ yakma hızınız yavaş olduğundan yine selülit oluşumu başlayabilmektedir ve bunu önlemenin yolu da egzersizden ve sıvı tüketiminden geçmektedir.
  • Kilo vermek amacıyla yapılan son moda diyetler de selülit oluşumunda başrol almaktadır çünkü içeriği dengesiz diyetler metabolizmayı bozmaktadır ve hızlı kilo vermek adına yağ yakımı gerçekleşmeden sağlıksız bir kilo verme süreci yaşanmaktadır.
  • Özellikle masabaşı bir işte çalışıyor ve egzersiz yapmıyorsanız hareketsizlik de özellikle kalça ve bacak bölgesinde selülit oluşumuna sebebiyet verecektir.
  • Kullanılan ilaçlara bağlı veya doğal olarak yaşanan hormonal değişiklikler de selülit oluşumuna sebep olmaktadır.
  • Günlük sıvı alım miktarınızın azalması ve yetersiz su tüketimi de yağ yakımını geciktirmekte ve selülit toplanmasına sebep olmaktadır.
  • Vücut kitle endeksinize göre vücudunuzdaki toplam yağ oranınız fazla ise selilüt oluşumu başlıyor olabilir.
  • Eğer genetik olarak cilt tabakanız kalın ise bu da selülit oluşumuna sebep olabilmektedir.

Doğal Çözümler Nelerdir?

Maalesef selülitler bir gecede ortaya çıkmıyor ve selülitlerden kurtulmak da düzenli ve azimli bir süreç gerektiriyor. Tabii estetik operasyonlara başvurarak da selülitlerden kurtulmak mümkündür fakat doğal yollar her zaman en iyi alternatiftir. Eğer liposuction gibi tıbbi yöntemlere başvurmak istemiyorsanız selülit için doğal tedavi yöntemleri de uygulayabilir ve selülitlerinizden uzun vadede de olsa sağlıklı şekilde kurtulabilirisiniz.

Elma Sirkesi Uygulaması

selülit elma sirkesi maskesi

Pek çok kadında selülit oluşumu östrojen ve progesteron dengesinden kaynaklanmaktadır. Elma sirkesi içinde yer alan bileşenler selüliti azaltmaya ve yok etmeye yardımcı olurlar.

Fırçalama Yöntemi

selülit fırçalama yöntemi

Selülitli bölgeyi fırçalamak da selülite karşı başvurabileceğimiz doğal yöntemlerden biri arasında yer alır. Düzenli olarak bir cilt fırçası ile selülit olan bölgeyi fırçaladığınızda bölgede bulunan kan dolaşımı hızlanacaktır ve bölgedeki yağlar yavaş yavaş yakılacaktır. Her gün cildinizi düzenli olarak fırçalarsanız ölü deri temizliğini de sağlamış olur ve daha sağlıklı bir renk tonuna sahip olursunuz.

Kahve ve Şeker Peeling Uygulaması

selülit maskesi kahve ve şeker peeling maskesi

Kahve ve şekerden elde ettiğiniz bir peeling maskesini günde 2 defa selülitli bölgeye uygulayarak düzenli periyotlarda selülit azalmasını gözlemleyebilirsiniz.

Bu yöntemleri düzenli periyotlarda uyguladığınız ve beslenmenize, sıvı alımınıza dikkat ettiğiniz sürece selülitlerden kolayca kurtulabilirsiniz.