Siğil Nedir, Nasıl Geçer?

siğil nedir, belirtileri ve tedavisi

Çoğunlukla bağışıklık sistemiyle alakalı zayıflıklardan meydana gelen siğil nasıl geçer? Öncelikle siğil, vücudumuzun herhangi bir yerinde konumlanabilecek iyi huylu, kanabahar yapısında şekillenen minik tümörlerdir. Çoğunlukla rahatsız edici boyutlarda olmazlar fakat hem görüntü hem de his açısında hiç de hoşa giden yapılar değildir.

Öncelikle siğil çeşitlerine bakalım ve siğil tedavisi konusuna değinelim.

Siğil Çeşitleri

Siğil çeşitleri ve bu siğillerin vücudumuzun hangi bölgelerinde çıktığını alt başlıklar halinde derledik. İşte en çok görülen siğil çeşitleri :

Yaygın Görülen Siğiller

Daha çok elin içinde ve üstünde bazen el parmak aralarında konumlanan ve derinin deformasyona uğraması ile karakterize siğillerdir. Çoğunlukla tırnak ve deri yiyen kişilerde görülmektedir. Çocuk yaşlarda da tırnak yeme alışkanlığının fazla olması siğile neden olabilmektedir.

Ayak Siğili

Ayak siğilleri kaba görünümdedir fakat kaba görünüme sahip olmasalar dahi çok ağrılı olurlar. Özellikle ayak tabanında teker teker konumlanabileceği gibi grup halinde de görülebilirler. Ayak tabanında ve parmak aralarında bulunması yürürken çok sancılı olmaktadır ve tedavi olması gerekir.

Düz Siğiller

Düz siğiller vücudumuzun herhangi bir bölgesinde görülebilirler fakat diğerlerine göre ağrılı değildir ve yapıları yumuşaktır.

Genital Siğiller

Genital bölgede oluşan siğillerin tedavisi şarttır ve özellikle erişkin bireyler görülen bu siğiller tedavi edilmediğinde kansere dahi sebebiyet verebilirler.

Siğil Neden Oluşur?

siğil neden oluşur

Siğil oluşumunda rol oynayan bakteri HPV(Human Papilloma) virüsüdür ve pek çok çeşidi vardır ve deri yüzeyinde meydana gelen siğiller iyi huylu olduğundan korkmaya gerek yoktur. HPV virüsü derinin üst kısımda bulunan hücrelerin yapısını bozar ve vücut renginde siğiller oluşturmaya başlar. Bazı siğiller ağrılı olabileceğinden ötürü aldırılması gerekebilir. Bazı siğiller de acı bakımından rahatsızlık vermese de estetik kaygılara yol açtığı için aldırılması normaldir. İşte siğil oluşmasının nedenleri :

-Bağışıklık sisteminizin zayıf olması veya bağışıklık siteminin zayıflamasına yol açan hastalıklar veya ilaçlar siğile sebep olabilir.

– Bünyenizde alerji mevcutsa bu alerjik reaksiyonlar da siğil oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

– Korumasız cinsel ilişki ve hijyen eksikliği de hem genital bölgede hem de çevresinde siğil oluşumuna sebep olabilir bu nedenle cinsel ilişki sırasında önlem almak gereklidir.

– Deri yüzeyinde meydana gelen yaralanmalar ve bu yaraların açık kalması virüs alımına açıktır ve zamanla enfeksiyona ve siğile sebep olabilir.

– Özellikle havlu gibi eşyaları ortak kullanmak ve nemli kalan çarşaf, havlu gibi eşyaların kullanımı siğil oluşumuna yol açar. Mümkün olduğunca kendinize ait ve kuru havlu, çarşaflar kullanmak siğil oluşumunu önler.

– Özellikle bayanların gittiği kuaförlerin hijyen kurallarına önem vermemesi orada kullanılan malzemelerden dolayı kişiye virüs taşır ve siğile sebep olabilir. Gittiğiniz kuaför salonunda özellikle manikür ve pedikür alanlarında sterilizasyon kontrolünü yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

– Umuma açık tuvalet ve havuzlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir çünkü toplu kullanımdan ötürü oluşan bakteriler bünyemizde siğil oluşumuna sebep olabilir.

Siğil Belirtileri

Vücutta meydana gelen siğiller genellikle kendini kabarıklık şeklinde karnıbaharımsı görüntüde belli edebilirken ayak tabanında oluşan siğiller sürekli baskı altında olduğundan topaklanma göstermeyebilir fakat ağrılı nasır şeklini alarak kendini belli edebilir.

Siğil Tedavisi

Oral yolla alınan bir A vitamini olan isotretinoin maddesi düz siğil bölgelerinde tedavi amaçlı kullanılabiliyor. Bunun dışında bağışıklığı artıran madde kullanımları ve besinler de tedavi amaçlı kullanılabilmektedir. Siğil için doğal tedavi yöntemleri de mevcuttur fakat genel olarak siğil merhemleri 6-9 haftalık periyodik kullanımla tedavi sağlamaktadır. Doktorlar tarafından soyucu asidik kremler ve losyonlar genellikle siğil tedavisi için tercih edilmektedir ve düzenli kullanımda siğilleri yok etmektedir.