Modayı Takip Etme, Modaya Uy!

modayı takip etme, modaya uy
modayı takip etme, modaya uy

Moda sektörü sürekli olarak değişen bir sektör olma özelliği gösterir. Her yıl, her mevsim bazen her ay değişiklik arz edebilir. Bu kadar hızlı ve farklılık arz ederek değişen bir akıma ayak uydurmak oldukça zordur. Ancak kişinin modanın değişmez altın kurallarını kendi tarzıyla bir araya getirmesi modaya uyum sağlaması anlamında oldukça önemlidir.

Moda Sensin

Aslında moda denilen akım, kişinin kendine yakışanı bulup tarzını yansıtmasıdır. Vücut tipine uygun giysilerle, uygun renklerle yapılan konseptlerle kişinin bir stile sahip olup bunu yansıtması modanın temelidir. Kişinin kendisine uygun giysilerle yaptığı kombinleri güncel aksesuarlarla bütünlemesi tarzını yansıtması modayı takip etmekten çok modaya uyum sağlamaktır. Modayı takip etmek adına o an moda olan ürünleri giymek her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Sadece moda oldu diye kendisine hiç yakışmayan bir ürünü giymek kesinlikle doğru bir moda takibi değildir. Moda insanın kendine yakışanı güncel kombinlerle giymesidir aslında.

Modanın Yapı Taşları

Moda süreklilik arz eden bir değişim dinamiğine sahip olsa da aslında önceden moda olmuş sonra yerini başka moda olan ürünlere bırakmış kombinlerin modernize edilerek tekrar moda olması gibi bir yaşam döngüsüne sahiptir. 70’ler, 80’ler, 90’lar gibi tarzlar dönüp dolaşıp günün şartlarına göre modern halleriyle tekrar moda olmaktadır. Bu bağlamda bakıldığında giysi dolaplarında mutlaka bulunması gereken, modası asla geçmeyen birkaç giysi ile moda olan ürünlerden modern kombinler yapmak modayı takip etmekten çok modaya uyum sağlamaktır.

Modanın yapı taşları olarak nitelendirebileceğimiz modası geçmeyen bu ürünler çoğu zaman kişinin modayı yakalamasını sağlayan ürünler olarak karşımıza çıkar. Mesela trençkotlar her moda akımına uygun bir dış giysidir. Siyah pantolon ve siyah ceket kombinleri her zaman tarz sahibi olmayı sağlar. Beyaz gömlek olmazsa olmazlardandır. Beyaz gömlek kotla giyilince spor, klasik pantolon ya da kalem etek ile kombin yapıldığında ise klasik bir tarz yansıtır.

Modaya Uymak

Kişilerin modayı takip etme adına kendisine yakışmayan ve içerisinde kendisini rahat hissetmediği giysiler kullanması moda değildir. Moda aslında kişinin kendi tarzını yansıtırken kendisini rahat hissettiği kombinleri kullanmasıdır. Kendisi olmasıdır.