Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

topuklu ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Topuklu ayakkabı kadınların severek kullandığı, daha zarif ve şık bir görüntü sağlayan tamamlayıcılardır. Özellikle iş dünyasında yer edinmiş kadınlar bu ayakkabıları günlük olarak kullanır. Bunun dışında kalan pek çok kadında özel gün ve gecelerde kıyafetlerini topuklu ayakkabılar ile kombin etmeyi tercih eder.

Topuklu ayakkabı, geçmişten günümüze moda dünyasında her daim çok önemli bir noktaya sahip olmuştur. Bu nedenle kadınlar bu ayakkabılara servet ödemeyi dahi gize almaktadır. Ancak her topuklu ayakkabının ayak şekli ve yapısına uygun olarak üretildiğini söylemek oldukça zor. Her ne kadar dik bir duruş ve uzun bir boy vaat ediyor olsalar da aslında doğru seçilmemiş topuklu ayakkabıların faydadan çok zararı bulunuyor. İşte topuklu ayakkabı alırken dikkat edilecek bazı noktalar.

  • İlk Kullanım İçin Dolgu Topuk
dolgu topuklu ayakkabı

Her genç kadın, gençliğe adım attığında bir topuklu ayakkabıya sahip olmayı ister. İşte bu noktada sevilecek ilk topuklu ayakkabının dolgu şeklinde olanı tercih edilmelidir. Çünkü dolgu topuklu ayakkabıların topuk kısmı, ayak tabanının her noktasına temas eder. Ayrıca bu ayakkabıların bilekten başlamalı ya da klipsli olanları ayağı tam anlamıyla kavrar. Bu da dengeli ve sağlam bir yürüyüş özelliği sağlar.

 

 

  • Kilolu Hanımlara Alçak Topuklular

Eğer kilonuz fazlaysa, düşmek sizin için daha riskli sonuçlar doğurabilir. Üstelik çivi topuklu ayakkabılar üzerinde denge sağlamanız daha zor olabilir. Ancak elbette bu durum topuklu ayakkabı kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Çivi topuk yerine kullanabileceğiniz kalın topuklu ayakkabılar çok daha sağlıklı bir yürüme performansı sağlayacaktır.

  • Kalın Topuklular İle Daha Dengeli

Kalın topuklu ayakkabılar son zamanlarım trendi. Ancak bunun dışında bu ayakkabıların bir diğer avantajı da dengeli bir yürüme performansı sağlıyor olması. Yani topuklu ayakkabı gitmeye yeri başladıysanız kalın topuklu ayakkabılar sayesinde hem sık bir görüntü yakalayabilir, hem de çok daha sağlıklı adımlar atabilirsiniz.

  • Platform İle Daha Az Eğim

Platform topuklu ayakkabılar da kadınlar tarafından sevilerek kullanılan modellerden. Aslında bu kadar çok seviliyor olması belki de topuklu giymeyi kolaylaştırmasından kaynaklanıyor. Çünkü ayak tabanına yüklenen eğim platformlarda daha az hissediliyor.

  • Stilettolar Son Tercih

Stilettoların oldukça sık parçalar olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ancak bu ayakkabılar da ayak tabanının hissettiği eğim oldukça fazla. Ayrıca ayak tabanına binen yük de bu doğrultu da çok daha fazla oluyor. Tabi parmakları küçük bir üçgene sıkıştırıyor olmaları da denge sağlamayı oldukça zorlaştırıyor. Bu nedenle stilettolar topuklu ayakkabı tercihinde son seçenek olmalıdır.

  • Bilekten Ayakkabı ve Botlar
topuklu ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Topuklu ayakkabı seçimi yaparken, ayakkabı ya da boyun bileği kavradığına dikkat etmelisiniz. Bu ayakkabılar genellikle bilekten bağlama ya da klipsli olmaktadır. Bu tarz ayakkabılar tercih ederek, ayakkabı üzerinde daha rahat hakimiyet kurabilir ve olması gerektiği gibi denge sağlayabilirsiniz. Bu yürümenizi de kolaylaştıracaktır.

  • Sabah Saatlerinde Alın

Topuklu ayakkabı almanın da saati mi olurmuş demeyin. Evet, topuklu ayakkabı akşam saatlerinde alınmalıdır. Çünkü ayaklarınız akşama doğru şişer ve size içinde rahat edecekleri doğru topuklu ayakkabıya yönlendirir. Ancak sabah saatlerinde alırsanız ayaklarınız şişmemiş olacağından, bu ayakkabılar ile uzun süre rahat edemezsiniz.

  • Ayaklarınızın Nefes Almasına İzin Verin

Bazı topuklu ayakkabılar, ergonomik yapıları sayesinde ayakların nefes alacağı özel malzemelerden üretilmektedir. Eğer böyle bir ayakkabı almıyorsanız en uzun ayak parmağınız ile ayakkabı ucu arasında yarım santim boşluk olmasına dikkat edin. Bu ayaklarınızın topuklu ayakkabı içinde rahat etmesini sağlayacaktır.