AIDS nedir? AIDS’in belirtileri nelerdir? AIDS testi nasıl yapılır?

AIDS nedir, AIDS'in belirtileri nelerdir, AIDS testi nasıl yapılır

AID hastalığı HIV olarak bilinen virüsün bulaşması sonucu oluşan hastalıktır. Bu virüs bağışıklık sistemimize zarar vermekte ve bunun sonucunda da AIDS hastalığına neden olmakta. AIDS hastalığının tarihine bakacak olursak bu hastalığın ilk olarak 1981 yılında Amerika’da görüldüğünü söyleyebiliriz.

Ülkemizde yapılan bir araştırma sonucunda yaklaşık 7050 kişinin bu virüsü taşıdığı ve en çok ise 40-49 yaş aralığındaki insanların aids hastalığına yakalandığı açıklandı. Peki aids nasıl anlaşılır, aids belirtileri nelerdir ?

AIDS Teşhisi

AIDS teşhisi için kan testi uygulanmaktadır. AIDS’e neden olan HIV virüsü vücudumuza girdiğinde vücudumuzda bulunan antikor denilen maddelerle savaşmaya başlar. Fakat antikor denilen maddeler vücut tarafından 3 ay gibi bir sürede üretilir. Antikoların üretilip üretilmediğini ise Anti –HIV adı verilen test yapıldıktan sonra anlayabiliriz. Daha sonra emin olmak için tekrardan bu test yapılır. Tedavi için ise ilk önce kan değerleri, kan sayımı, lenfosit oranı ve CD4 oranlarına bakılır oluşan bu değerlere göre tedavi planlaması yapılır.

AIDS Belirtileri Nelerdir

AIDS virüsü bir çok virüse nazaran etkisini hemen belli etmeyen virüs tiplerinden. HIV virüsü vücuda girdiğinde etkisini zamanla göstermekte. İlk olarak bağışıklık sistemini zayıflatır ve bunun sonucunda da zaman geçtikçe bağışıklık sistemi çökmeye başlar. Aslında bizi çok zor durumda bırakan HIV virüsünün bağışıklık sistemimizi çökertmesi ve bunun sonucunda oluşan enfeksiyonlardır.

HIV virüsü taşıyan bir kişide yaklaşık 3-4 hafta içinde soğuk algınlığı benzeri ateş, yorgunluk, halsizlik gibi durumlar ortaya çıkar fakat daha sonra bu durum saki normal bir hastalıkmış gibi ortadan kaybolur. Fakat zaman geçtikçe bağışıklık sistemimizi içten içe çökerten HIV virüsü teşhisinin zamanında yapılıp müdahale edilmesi gerekir.

Aynı zamanda AIDS hastalığı olan bir kişide iki aydan kısa bir zamanda 7-10 kilo arası kilo kaybı oluşur. Aynı zamanda AIDS belirtileri arasında Dil üzerinde ve ağız içinde beyaz yaralar, zamanla uzamış ishaller, boyun, koltukaltı gibi bölgelerde lenf bezelerindeki şişlikler il birlikte ara ara yüksek ateşler görülmektedir.