Aloe Vera Nedir, Faydaları Nelerdir?

aloe vera nedir, faydaları nelerdir, evde yetişir mi?

Ana vatanı Afrika olan Aloe Vera’nın halk dilindeki adı tıbbi sarısabırdır. Aslında bu bitkiyi evlerimizde ya da ofislerimizde sıkça süs objesi olarak kullanıyoruz. Yanı bu bitkinin yaprakları içinde olan jel yapıyı da bilmeyenimiz yoktur. Hatta pek çok bakım ve kozmetik ürününün içeriğinde Aloe Vera’nın kullanıldığı da bir gerçek. Çünkü Aloe Vera tam bir vitamin, mineral ve aminoasit deposu.

Aloe Vera Faydaları

Aleo Vera’nın içerisinde sağlığa ve vücuda faydalı olan kalsiyum, potasyum, demir, B1, B2, B3, B6 vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca cildin yenilenmesini sağlayan arjinine bakımından da oldukça zengindir. Hatta henüz bilinmeyen 18 farklı amino asidi de barındırdığı kanıtlanmıştır. İşte bilinen Aloe Vera faydaları.

  • Kepek Sorununu Önler

Kepek pek çok insanın ciddi cilt sorunlarından biri. Aloe Vera’nın içinde bulunan vitamin ve mineraller kepek sorunu tamamen ortadan kaldırıyor. Bunun için bitkinin yaprağındaki jel çıkarılır ve masaj yapılarak kafa derisine yedirilir. 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Bu tekniği haftada iki kez uygulamak kepek sorununu tamamen ortadan kaldıracaktır.

  • Cilt Tonunu Düzgünleştirir

Gerek yaş almak, gerçekse güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak ciltte lekelenmelere yol açar. Aloe Vera bitkisinin içerisindeki arjinine cilt tonunu düzgünleştiriyor. Yapmanız gereken tek şey yaprağın içindeki jeli masaj yaparak yüze uygulamak. Üstelik yalnızca cilt lekeleri üzerinde değil, sivilceler üzerinde de hayli etkilidir. Bu maske hastanın birkaç günü güvenle uygulanabilir.

  • Hastalıklardan Korur

Aloe Vera nedir? dendiğinde tam bir antioksidan kaynağıdır demek mümkün. Üstelik bu antioksidanlar sayesinde kalp ve damar rahatsızlıklarından sınır sistemi sorunlarına kadar pek çok hastalığa çare bulmak mümkün. Aloe Vera bitkisi içeren çaylarda kullanmak vücuda direnç kazandırır. Ancak bu çaylar kesinlikle güvenilir noktalarsan alınmalıdır.

  • Cildin Yaşlanmasını Geciktirir

Aloe Vera bitkisi içinde bulunan bol miktardaki vitamin ve mineraller kollajen üretimini tetikliyor. Üretilen bu kollajen cildin yaşlanmasını geciktiriyor. Bunun için yine cilde Aloe Vera bitkisinin jelini doğrudan uygulamak mümkün.

  • Cilt Yağını Dengeler

Cildi yağlı olan insanların en çok yakındıkları sorun aşırı parlayan yüz yapısıdır. Aloe Vera ise ciltteki yağ miktarını dengelemeye yardımcı olur. Bu sayede daha az parlayan ama daha sağlıklı bir cilde sahip olunur. Aloe Vera bitkisinin jeli tek başına uygulanabileceği gibi, yumurta akı ya da karbonat ile de karıştırılabilir.

Aloe Vera Evde Yetişir Mi?

Aloe Vera bitkisinin mucizelerini öğrenenler Aloe Vera evde yetişir mi şeklinde bir soru yöneltiyor. Bu soruya evet yanıtını vermek mümkün. Ancak birkaç konuda dikkatli olmak şart. Örneğin evde yetiştirilecek Aloe Vera’nın toprağı hem humuslu hem de geçirgen olmalıdır. Çünkü bu bitkinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için toprağın önemi büyüktür. Diğer bir önemli nokta da güneşin geliş acısıdır. Aloe Vera bitkisi güneşi çok seven bir çiçektir. Dolayısıyla evde yetiştirilecek Aloe Vera’nın güneş giren bir noktada olması önemlidir. Ayrıca bu bitkinin bulunduğu odanın sıcaklığı 7-8 derecenin altına inmemelidir.

Aloe Vera bitkisini sularken mevsime dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü yaz aylarında birkaç haftada bir sulanacak olan bu bitki, kış aylarında birkaç ayda bir sulanabilir. Yani bu bitkiyi sık sık sulamaya gerek yoktur. Ayrıca sularken suyun yapraklarına asla gelmemesi gerekiyor. Aksi halde bitkide çürümeler meydana gelecektir. Son olarak Aloe Vera bitkisinin hızlı büyümediğini de söylemek gerekiyor. Yanı saksı değişim süresi konusunda rahat davranabilirsiniz. Çünkü bu bitkinin saksı değişim süresi 2 – 3 yıldan önce olmayacaktır.