Astigmat Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

astigmat nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Bazen çocukluktan itibaren olan bazen de çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan göz rahatsızlığıdır. Genellikle hastalar nesneleri net göremediklerini fark ederler ve miyop olduklarını düşünürler. Miyop ile benzer belirtiler gösterse de aynı şeyler değildir. Astigmat rahatsızlığına sahip bir kişi uzak mesafenin dışında yakın mesafede de görmekte güçlük çekmesinin yanı sıra, nesneleri iç içe geçiyormuş gibi olur  ya da buğulu görürler. Peki, bu rahatsızlığa sahip olduğunu düşünen kişi ne yapmalıdır?

Astigmat Nasıl Anlaşılır?

Astigmatın anlaşılması için yukarıda saydığımız bazı durumların dışında aşağıda bulunan belirtilerde mevcuttur. Eğer sizde bu belirtiler mevcutsa kesinlikle doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu hatırlatmanın ardından dilerseniz diğer belirtilere geçelim:

  • Gözlerde kısılma
  • Gece görüşünde zorlanma ve ışık miktarının düşük olduğu ortamlarda nesneleri seçememe
  • Görüşte bulanıklık olması
  • Yüksek seviyede baş ağrılarının çekilmesi

Astigmat belirtileri basit ve kolay anlaşılır gibi gözükse de bunu küçük çocukların anlayıp size söylemesi maalesef mümkün değildir. Bu sebepten dolayı çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak göz doktoruna götürün ve muayne olmalarını sağlayın.

Astigmat Nedenleri Nelerdir?

Astigmat nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Genellikle araştırmaların sonucu genetik yatkınlıklar olarak belirlenmiştir. Astigmatlı bir göz adeta bir yumurtaya benzemektedir. Gözün ön tabakasında meydana gelen bozulmalar, göze giren ışığın doğru odağa düşmesini engellemekte ve görüntüde bulanıklıklar meydana getirmektedir. Yüksek derecede miyop olan hastalarda paralel olarak görülme riski de vardır.

Astigmat Tedavisi Nasıl Olur?

Astigmat hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Gözlük veya lens yardımıyla tedavisi mümkündür. Göz yapısı uygun olan kişiler 20’li yaşlardan sonra lazer yöntemiyle bu rahatsızlıktan tamamen kurtulabilir. Bu yönteme intralase lasik denmektedir ve oldukça güvenilir bir yöntemdir.

Sonuç olarak astigmat tedavisi oldukça kolay ve çeşitlidir. İsteyen hastalar tamamen astigmattan kurtulabilirken isteyen hastalar yardımcı öğelerle görüşünü arttırabilir.